1. Máj – lásky čas a pozitivní energie

Energie lásky jsou pozitivní pro svět

S 1. májem se pojí i velmi krásná tradice, a to líbání se zamilovaných párů pod rozkvetlým stromem. Nejpopulárnějším stromem je zajisté rozkvetlá třešeň, vhodné jsou ovšem i višně, jabloně, břízy či jiné rozkvetlé stromy.

I když měsíc květen začíná více než romanticky, pojí se s ním i negativní pověry, a to, že květnové svatby nosí smůlu. „Svatba v máji, do roky máry.“ V dřívějších dobách tomu tak opravdu mohlo být, protože pokud novomanželka krátce po svatbě otěhotněla, narodilo se dítě v období nejsilnějších mrazů a tenčících se zásob. Tohoto problému se v dnešní době již obávat nemusíme.

Karel Hynek Mácha

Byl pozdní večer – první máj
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.

Květen je pod vlivem planety Venuše, ke které je přirovnávána bohyně Slovanská, bohyně Lada. Ta je v obecném povědomí chápána jako bohyně lásky, jara, manželství, setby a orby. Výrazy Lada či Lado, případně Leľ, Lelja, Poleľ, se užívali ve slovanských lidových svatebních obřadech až do novověku jako označení milenky, milence nebo bytosti jež je měla spojit.

Traduje se, že žije krátce, protože ožívá a z podsvětí vychází právě až o jarní rovnodennosti, přičemž na rovnodennost podzimní opět umírá. Jméno Lady lze odvozovat od slova lad, soulad. Bohyně Lada (ve staročeštině děva, panna).

Bývá stavěna po boku Peruna, jako jeho družka a vytváří s ním rovnováhu, protože je protikladem jeho principu mužnosti a moci. Podle dalších mýtů stvořila svět se svým manželem Svarogem (bůh nebeského světla, slunce a ohně). Lada zosobňuje ženskou podstatu a  představuje světelné jarní a letní božstvo.
Je spojována se Sluncem, horkými letními nocmi, ale také s deštěm. Stromem zasvěceným Ladě je lípa, případně třešeň nebo bříza. Tato bohyně Lada podporuje lásku ve vztahu, harmonii uvnitř nás i v našich vztazích. Pomáhá vnášet do života štěstí, krásu, soulad a radost.
Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama