Mezinárodní den dětí

Den dětí 365 dní v roce

První podnět k založení dne, který by oslavoval děti, vznikl v Turecku při založení Národního shromáždění 23. dubna 1920  během Turecké války za nezávislost. Tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal prohlásil, že důležitou součástí k budování nového státu jsou děti. Proto ustanovil 23. duben jako Den dětí, který obyvatelé Turecka slaví dodnes a je státem uznávaným svátkem.

Vyhlášení dne děti, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí.Den dětí však nebyl vyhlášen. Tato konference se konala 1. června 1925. Ve stejný den se v San Francisku konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost měla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se staly ve stejný den, určily datum oslav Dne dětí, který byl ale oficiálně vyhlášen později.

Masové zabíjení žen a dětí během druhé světové války vyburcovalo členky Mezinárodní demokratické federace žen, aby myšlenku mezinárodního svátku dětí konečně uvedly v život. A tak se 1. června 1950 poprvé slavilo, a to hned v padesáti zemích světa, tehdy byl svátek oficiálně uznán i u nás.

Když se rozhlédneme trochu dál za hranice Evropy, je na světě spousta dětí, které  nemají co jíst nebo kde bydlet.  I proto je 1. červen také dnem dětských práv a ochrany dětí, které trpí.

Další svátky dětem jsou například :

  • Den afrického dítěte – 16.června
  • Mezinárodní den za odstranění práce dětí – 12.června
  • Mezinárodní den ztracených dětí – 25.května
  • Světový den dětí – 20. listopadu
  • Den nenarozeného dítěte – 25. března
  • Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese – 4.června

Nezapomínejte, že děti jsou naše budoucnost a tak by měly mít pozornost dospělých každý den.

Foto: www.zenysro.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *