Automobilová nehoda

Strategie je dobrý pomocník

Přípravy vám pomáhají čelit těžkostem a nebezpečím. Je dobré být připraveni na nepředvídatelné situace. Samozřejmě, že předvídat všechno nelze. Je nutné se vyrovnávat logicky a realisticky s potencionálními katastrofami. A především je třeba nepoddávat se panice, která se bude snažit vás ovládnout.

Někdy se srážka dopravních prostředků uděje bez jakéhokoli varování, ale stává se, že si uvědomíte moment, že se něco stane a to je chvíle pro váš instinkt, který vám může zachránit život. V této chvíli bývá zpravidla panika nejnebezpečnější, ale zároveň je to ta chvíle, kdy si uvědomíte závažnost nehody.

Proto je třeba zachovat klid a uvědomit si, že jste schopni situaci zvládnout a to vám pomůže  najít další možná řešení a východiska. Některé situace se dají předpokládat a vaše znalosti technik pak minimalizují rizika. Osvojujte si techniky, mohou vám zachránit život.

Například taková technika úniku z potápějícího se automobilu a strategie správného okamžiku úniku. Katastrofa vás může zasvést do situace, kterou musíte zvládnout sami, anebo při velkém neštěstí se můžete ocitnout mezi dalšími stovkami lidí, které není možno nijak řídit.

Selhání brzd

Když vám při jízdě selhají brzdy, přeřaďte a použijte ruční brzdu. Souběžně mustíte udělat několik věcí a to: pustit plyn, prudce tlačit na nožní brzdu, jelikož se může stát, že se znova zapojí. Nezapomeňte na zapnutí varovných světel. Přeřadit z nejvyššího stupně na nejnižší a zatáhnout ruční brdu, kterou nezatahujte prudce ale začněte lehce a postupně přidávejte na síle.

Pokud na nic z toho nemáte čas, pusťte plyn a postupně přeřaďte na nejnižsí stupeň. Uchopte ruční brzdu, ale nezatahujte ji maximální silou, až pokud si budtete jisti, že nedostanete smyk. Pokuste se najít únikový pruh a místo, kde můžete cestu opustit. Nejvhodnější je nízký násyp, nebo zatáčka do mírného svahu.

Když nemůžete ovládat rychlost, například na prudkém kopci, snažte se auto třít o živý plot, nebo zeď, aby se rychlost snížila. Také můžete využít na zastavení vozidlo před vámi, do kterého co možná nejjemněji narazíte. Přitom nezapomeňte troubit a blikat předními světly, aby jste řidiče před vámi upozornili na možnou srážku.

Srážka vozidel

Když se zdá, že se srážce nemůžete vyhnout, auoto se snažte řídit tak, aby jste druhým  a sobě způsobili co nejmenší škody. Snažte se narazit do objektů, které pod vaší vahou povolí, jako je například plot, křoví, nebo skupinka malých stromků, která je lepší, než velký strom, či zeď. Srážky do zdi, nebo stromu končí obvykle smrtí.

Bezpečnostní pásy obvykle zabrání tomu, aby jste neproletěli předním sklem. Pozor, vyhýbejte se při srážce volantu, protože pokud byste nebyli připoutaní, volant působí jako nebezpečný nárazník. Před nárazem si všichni snažte chránit hlavu rukama a vzadu je dobré se hlavou opřít o zadní část předního sedadla.

Vyskakování

Nesnažte se vyskakovat z jedoucího vozu, pouze, pokud si jste jistí, že hrozí srážka se skálou, nebo že se auto zřítí. Pak otevřete dveře, odepněte bezpečnostní pás, stočte se do klubíčka, hlavu pevně přitlačte k hrudi a kolena k sobě, lokty pevně přitlačte k bokům, dlaně si položte na uši a ohněte se v pase. Vykutálejte se z auta, zůstaňte v klubíčku a pokračujte v kutálení.

Auto pod vodou

Nejlepší je opustit auto dříve, než se potopí a nebo ihned neklesne, protože chvilku bude trvat, než se naplní vodou. Tlak vody na vnější stranu auta stěžuje otevírání dveří, takže stáhněte okénka a pokuste se protáhnout jimi. Vyžaduje to velkou duchapřítomnost, protože můžete být překvapeni z nečekaného šplouchnutí. Máte-li v autě děti, lehčeji se vám podaří okénkem vystrčit jejich menší postavy. Nesnažte se zachraňovat majteke a tím riskovat svůj život.

V jiném případě a jste-li dostatečně rychlí, pevně zavřete okénka, řeknete dětem, aby se postavily a zdvihněte je ke stropu. Odepněte bezpečnostní pásy a všem řekněte, aby byli připraveni s rukou na dveřní páčce, aby jim voda nezabránila ve fumgování. V této fázi se ještě nepokoušejte dveře otevírat. Při plnění auta vodou se vzduch zachytí blízko stropu. Tlak vody uvnitř se takřka vyrovná tlaku vody zvenku. Když se auto zastaví a bude takřka napněné vodou, všem řekněte aby se zhluboka nadýchli, otevřeli dveře a s výdychem vyplavali na hladinu. Všichni, kdo vyplavou jednimi dveřmi by se měli chytit za ruce.

Opatření :

U vody parkujte autem vždy bokem, né přední, ani zadní stranou. Pokud musíte auto zaparkovat směrem k vodě, zařaďte zpátečku a zatáhněte ruční brzdu.

Když se vám auto zastaví na rovném železničním přejezdě, který je ovládán automaticky, zařaďte rychlost a zapínejte startér  tím ,,odskáčete“ z přejezdu. Pokud máte ale automatickou převodovku, toto nelze. Pokud se blíží vlak, odneste děti do bezpečí, alespoň 45 metrů od bodu srážky. Když žádný vlak nejede, nebo je ještě daleko, musíte se pokusit srážce zabránit. Snažte se ho posunout z kolejí. Když toto nejde, jděte vlaku naproti, nikoli po kolejích, ale mimo v bezpečné vzdálenosti od kolejí a mávejte například dekou, nebo barevným oblečením na strojvedoucího aby věděl, že se blíží nebezpečí.

Informace čerpány z knihy SAS -Příručka jak přežít

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *