Antonín Chittussi

Zakladatel české krajinářské školy

Antonín Chittussi se narodil 1.12.1847 na Českomoravské vysočině. Maminka byla Češka, ale rodina otce pocházela z Itálie. Odtud také pochází jeho zvláštní příjmení.

Na pražské Akademii se zapletl do studentských protestů proti jednomu německému profesorovi, který označil vznikající Národní divadlo za plagiát německého umění. To pobouřilo české studenty, uspořádali protestní akci a profesora donutili opustit budovu Akademie. Po následném vyšetřování a odpykání trestu pěti dnů vězení, byl ze školy vyloučen.

Chvíli pracoval jako ilustrátor v České Včele a poté odjel do Vídně a Mnichova, kde si doplnil akademické vzdělání. Pak už následovala cesta do Francie, která se mu stala druhým domovem.

Jeho žačkou byla Zdenka Braunerová, do které se malíř zamiloval. Vztah nakonec ukončila Braunerová těsně před sňatkem, protože si chtěla udržet nezávislost.

A ještě jedna událost v něm zanechala hluboké stopy. Okupace Bosny a Hercegoviny, které se účastnil jako záložník pražského pluku. Násilí, kterého byl svědkem, mu natrvalo změnilo pohled na svět.

Konec života, poznamenaný tuberkulózou a depresemi, nebyl šťastný. Zemřel v chudobě v pouhých třiačtyřiceti letech.

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *