Příprava na královninu smrt

List The Sunday Times píše o tajném nácviku britských ministrů

Členové britského kabinetu se podle listu The Sunday Times vůbec poprvé účastnili nácviku scénáře, který se spustí po královnině smrti. Tajné cvičení nazvané „Castle Dove“ se údajně zaměřilo na první den po královnině smrti, kdy by měl premiér (v současné době Theresa Mayová) promluvit k národu. Informace o cvičení přichází jen několik dnů poté, co Buckinghamský palác oznámil, že královna se necítí dobře, a proto ruší program.

Bylo to poprvé, kdy se různí ministři připojili k úředníkům, aby v téže místnosti diskutovali o plánech, které zahrnují předsedu vlády hovořícího k národu, informoval The Sunday Times s tím, že jde o ojedinělou událost, protože předtím detaily plánu ladili takřka výhradně úředníci.
 
Schůzky se dle listu účastnil šéf úřadu vlády premiérky Theresy Mayové David Lidington, britský ministr vnitra Sajid Javid, předsedkyně Dolní sněmovny Andrea Leadsomová a ministr pro záležitosti Skotska David Mundell.

Nácvik podle deníku nesouvisí s královninými zdravotními problémy. Panovnice kvůli chřipce musela ve čtvrtek zrušit svoji účast na ranní mši v katedrále sv. Pavla při příležitosti 200. výročí Řádu sv. Michaela a sv. Jiřího. Protože ale Alžběta II. nemládne – letos oslavila už dvaadevadesáté narozeniny – Britové přípravy na její úmrtí nepodceňují.Už nějakou dobu je známo, že království má připravený podrobný desetidenní plán, který se spustí v okamžiku královniny smrti. Podrobnosti o operaci, která je nazývána London Brigde, přinesl loni v březnu deník the Guardian.

Konec éry britské královny Alžběty II. přijde možná rychleji, než se původně očekávalo. Upozorňují na to britská média, která si všimla, že následovníku trůnu – princi Charlesovi – přibyly v poslední době pravomoci, které původně vykonávala britská panovnice. Častěji se také objevuje na veřejnosti. O odchodu královny do důchodu píší novináři i v té souvislosti, že Britové by v čele země mnohem radši viděli Charlesova syna prince Williama a jeho manželku Kate.

Že se Charles na roli budoucího králi intenzivněji připravuje, svědčí třeba i to, že v loňském roce navštívil mnohem více veřejných akcí než kterýkoliv jiný člen královské rodiny.

 

Bude Charles zástupce, nebo král?

Podle informací britského tisku se s takovou možnosti opravdu počítá a v minulém roce se na ni údajně začali připravovat i úředníci v Buckinghamském paláci. Řešilo se, zda by královna zvolila abdikaci, čímž by panování přešlo automaticky na jejího syna, nebo by z Charlese udělala „regenta“.

Princi Charles, kterému bude brzy 70 let, by se tak jako tak stal nejstarším britským monarchou, který se kdy ujal vlády. „To je hodně vzdálené od toho, jakou představu má o budoucím králi veřejnost,“ dodal.

Britové dlouhodobě chtějí, aby se místo Charlese příštím králem stal princi William. Charles si toho je vědom, a možná proto některé pravomoci, které získal od královny, už nyní Williamovi přenechal.

Foto:Zdroj:www.info.cz
Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama