Zvířecí mazlíčci ku prospěchu našemu zdraví

Ten, kdo má nějakého domácího mazlíčka dobře ví, jak je mu s ním hezky, jak má v jeho přítomnosti  lepší náladu a dokonce, když jsme nemocní, tak nějakým zázračným způsobem nás zvířata léčí. Mnoho lidí, kteří chodí do zverimexu nebo útulku vybírat zvířátko, trpí stresem, či osamělostí, nebo si přejí vylepšit celkovou kvalitu života.  Kočky a psi, tedy duo, které je mezi chovateli nejoblíbenější, jsou předmětem výzkumů nejčastěji, a tak toho o jejich chování i vlivu na lidské zdraví víme nejvíc. K domácí terapii se ale hodí i spousta dalších, třeba i trochu netradičních živočichů. A i dalších druhů zvířat je mnoho : Křečci, želvy, morčata, rybky, koně, činčily, králíci, pavouci, hadi, ptáci, ale i ta velká, která žel končí v našem jídelníčku. Prasata, krávy, koně, ovce, kozy a další.

Vědecké výzkumy dokazují, že úzkost a stres nejrychleji opadly u těch, co na uklidnění dostali živou zvěř. Bylo přitom jedno, jestli se jedná o chlupáče, nebo o želvu s tvrdým krunýřem.Terapeutický účinek může mít téměř jakákoli němá tvář od fretky po pavouka.Podobně fascinující výsledky se dají najít u dětí, které trpí poruchami učení, špatně se začleňují do kolektivu nebo trpí některou formou autismu, či depresemi. Prokazatelně pomáhají psi, kočky, koně – ti se k terapii využívají už od devatenáctého století -, ale třeba i morčata. Při výzkumech část dětí pak během sledování vykazovala méně negativních projevů v chování, více se smála a snáze komunikovala. Byly to ty s morčaty. Tak vidíme, že zvířátka dělají pro lidské zdraví doslova zázraky.

Co se týče koček, mají zvláštní schopnost rozpoznat na lidech neduhy a nemoci. V  jednom domově důchodců měli kočku která když spala s člověkem v posteli, tak ten dotyčný do několika dní zemřel. Prostě poznala blížící se smrt. Také mají schopnost z lidí odejímat a brát na sebe nemoci. a svým zvláštním svým ,,předením“ pomáhají léčit artrozu, či revma. A kdo má doma akvárko, tak dobře ví, jak pohled na  plovoucí rybky uklidňuje.

Absurdní je ovšem i fakt, že jsme si vybrali některé druhy jako mazlíčky a jiné druhy na jatka. Jak k takovému rozhodnutí přijdou prasata, krávy a další ? To už je otázkou rozhodnutí každého z nás, zda bude jíst maso, či nikoli.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *