Mrtvé zóny kvůli lidem a jejich zboží

Tudy k vám putuje třeba vaše tričko

Posledních dvacet let se Henrik Spohler snaží nafotit neviditelnou infrastrukturu každodenního života v globalizovaném světě.

Záběry ze skutečných míst působí spíše jako snímky z dystopického filmu, ale právě tato architektura je pravdivým odrazem naší současné civilizace.

Tričko z Tchaj-wanu, plstěné pantofle z Tyrolska, víno z Austrálie – dnes objednáte, zítra dodáme. Nikdy předtím nebyly komodity přesouvány tak rychle a tak daleko po celém světě, jako je tomu dnes. Právě tak začínal kurátorský text na Spohlerově poslední výstavě. Projekt Henrika Spohlera „In Between“ zkoumá místa tranzitu a rozhraní globální logistiky, která jsou pro celosvětový tok zboží nezbytná, ale spotřebitelé je téměř nikdy nevidí: nákladní letiště, překladiště kontejnerů námořních přístavů, labyrint železničních tratí či unifikované sklady mezinárodních autodopravců.

Autorovi se podařilo dostat do těžko přístupných oblastí v šesti různých zemích a zaznamenat pomyslnou cestu zboží v době spotřebitelské hojnosti. Výseč své práce poskytl autor Seznam Zprávám, podívejte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *