Dýně účinky na zdraví – recept na kompot

Regenerují a posilují organismus ve všech směrech

Dýně nejsou jen krásnou ozdobou podzimu, ale díky svým blahodárným účinkům na naše zdraví patří rovněž na náš jídelníček.

Dýně má v sobě celou paletu vitamínů, vitamín C, B1 a B2, betakaroten, kyselinu pantotenovou, nikotinovou a fruktózu, stejně tak jako hodně minerálů, jako například měď, železo, hořčík a draslík.

Tyto vitamíny a minerály posilují imunitní systém, napomáhají správné činnosti srdce, uklidňují nervy, snižují hladinu tuků v krvi, celkově regenerují buňky a pomáhají při dně, arteroskleróze a revmatismu. Napomáhá regeneraci jater.

Konzumace dýní posiluje imunitní systém a dokáže vyčistit organismus od toxických látek.

V ledvinách působí dýně jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči a vylučování tekutin z těla.

Dužina dýně obsahuje skoro 90 % vody, vlákninu a relativně málo sacharidů. Nízká energetická hodnota je přímo předurčuje pro diabetickou a redukční dietu. V odlehčených receptech se hodí i do jídelníčku pro šetřící diety. Velkou výhodou dýní je také to, že neobsahují žádný cholesterol.

Díky bohatému obsahu alkalizujících minerálních solí dužina dýně neutralizuje nadbytek žaludeční kyseliny a na sliznici žaludku má změkčující a ochranný účinek. Konzumace dýně, zejména mixované s kravským nebo sójovým mlékem, se předepisuje při nadbytku žaludeční kyseliny, pálení žáhy a v případech žaludečních a dvanácterníkových vředů.

Dýně obsahuje tři nejúčinnější látky rostlinného původu, u kterých byl prokázán antikarcinogenní účinek: betakaroten, vitamin C a vlákninu.

Kompot :

  • 2,5 kg nakrájené dýně na kostičky
  • 1 sklenička ananas tresti( místo toho můžete použít ananasový kompot)
  • 600 gr cukr krystal(nejlépe třtinový)
  • 2 citrony – plátky  bez kůry
  • 2 celé skořice
  • 8 hřebíčků

Postup: 

Z dýně odstraníme  vnitřní dužinu a semínka si usušíme na příští rok. Vybíráme ta velká, kde není jen slupka. Dužinu z dýně bez slupky nakrájíme na kostičky a v hrnci zalijeme 1,5 l vody spolu s polovinou tresti, celou skořici a hřebíčky a ponecháme 24 hodin. Poté slijeme a zalijeme převařenou horkou vodou 1,5 l. Přidáme citronové plátky, cukr a zbytek tresti a chvíli ( cca 15 min) povaříme.

Vyjmeme skořici, hřebíčky a citron a horké plníme do čistých sklenic. Uzavřeme a sterilizujeme asi 15 minut. Hřebíčky tam můžeme ponechat jen je třeba je rozdělit, aby v jedné sklenici nebyly všechny.

Kdo slaví 31. října  svátek Haloween, který pochází z Irska  může si dýni vyřezat na svíčku.

Reklama

1 komentář: „Dýně účinky na zdraví – recept na kompot

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama