David Fibichr, velký bojovník s nemocí motýlích křídel

Važme si toho, co máme

Patří mu velké poděkování za všechno, co udělal pro druhé, za to, jak bojoval i za své ostatní kamarády trpící stejnými problémy,“ napsala na facebookovou stranu Korunky Luhačovice její ředitelka Veronika Záhorská s tím, že díky Davidově statečnosti a otevřenosti má spousta dětí s touto nemocí dnes o kapánek lehčí život. 
Byl to statečný kluk, který se pral se svým osudem, vytrpěl si hodně bolesti. 


U nemoci motýlích křídel – Epidermolysis bullosy způsobuje sebemenší tlak na kůži puchýře a bolavé rány. V České republice a na Slovensku se s podobným onemocněním potýká více než stovka pacientů. „Už když se chlapec narodil, objevily se mu na patách puchýřky. Lékaři zjistili původ nemoci, ta byla ale tehdy i pro ně nová a museli o ní získávat nové poznatky,“ vysvětlila před časem Deníku Davidova maminka Romana. Rány se podle jejích slov objevovaly na chlapcově těle sporadicky. Zhoršení nastalo v pubertě. Začaly mu řídnout vlasy a zkracovaly se mu šlachy pod koleny. Musel tedy podstoupit řadu krevních transfuzí a operací. Denně musel také absolvovat zhruba tříhodinové procedury sestávající z koupelí, dezinfekcí  a převazů.

Jídlo pro Davida musí být mixované, každá jiná strava by mu působila ještě větší bolesti. Puchýře se mu totiž dělají i v jícnu. Denně musíme měnit obvazy a náplasti, trvá to téměř dvě hodiny, protože jsou téměř po celém těle, a musíme být velmi šetrní,“ svěřuje se maminka Romana Fibichrová.

Davidova kůže nesnese žádnou běžnou kosmetiku, jen speciální krémy. Také oblečení je nutné přísně vybírat. Na mládeží oblíbené džíny a kšiltovky musí David zapomenout. Jeho šatník se skládá z bezešvých a lehkých kusů, které na sobě člověk téměř necítí.

„Jeho kůže je tak křehká, že ji běžné oblečení dokáže odřít. Na poraněných místech se pak utvářejí puchýře, které se velmi obtížně a dlouho hojí,“ doplňuje Davidova maminka.

Bohužel, tento obrovský hrdina zemřel v prosinci roku 2016. Již ho nic nebolí.

foto:zdroj:https://slovacky.denik.cz/, https://www.blesk.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *