Světový den zvířat 4.10.

Mezinárodní den zvířat nám připomíná, že zvířata jsou důležitou a neodmyslitelnou součástí našich životů.

Tento svátek vznikl  4. října, v  den výročí úmrtí Františka z Assisi, patrona a přítele všech němých tváří, připadá Světový den zvířat. Tento světec žil v letech 1181 – 1226 a proslul svou obrovskou láskou ke zvířatům. V nejrůznějších koutech světa probíhá oslava života zvířat ve všech jeho podobách. Milovníci zvířat se zamýšlejí nad významem přátelství se zvířaty, která nám pomáhají, dávají smysl našemu životu a obohacují nás.

Slaví se po celém světě a to už více než sedmdesát let. Zvířata však stejně jako my cítí bolest, strach a utrpení. Soucit se zvířaty není oddělený od soucitu s lidmi. Jsme to my, kdo zavedl pravidla bezohledného vztahu ke zvířatům, jako běžnou etickou normu a jen my sami ji můžeme opět změnit.

Každý den:
• nenávratně vyhyne až 6 volně žijících druhů zvířat díky systematickému ničení posledních zbytků přírody, obchodu se zvířaty a s částmi jejich těl, zabíjení pro zábavu.
• téměř třistatisíc zvířat je zabito pro získání kožešiny v čelisťových pastích nebo je ukončen jejich „život“ na kožešinových farmách.
• stotisíc zvířat trpí a umírá pro zábavu nebo pohodlnost člověka – ilegální zápasy, zábavné show, zanedbaní a odložení domácí miláčkové.
• v pokusných laboratořích trpí a umírá velké množství zvířat, mnohdy zbytečně.
• je zabito několik milionů zvířat pro výrobu masa – jejich život je často plný utrpení – podmínky velkochovů, špatné zacházení, nevhodná strava, genové manipulace, dlouhé transporty končící na jatkách.

Toto je součást naší každodenní reality, kterou si mnohdy nechceme připouštět.

Zvířata si sama pomoci nedokážou. My ale můžeme. Můžeme udělat mnoho věcí, máme mnoho možností co podniknout a zahájit tak nápravu.

Foto:Zdroj:tumor-v.blog.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *