Černobylský inženýr Sitnikov

Dobrovolně si šel pro smrt

Vdova popsala tehdejší utrpení. Stačil mu jediný pohled přímo do vybuchlého reaktoru a fyzik i inženýr Anatolij Sitnikov okamžitě věděl, že jeho život brzy skončí. A že těch posledních pár dnů, které mu zbývají, protrpí v nesnesitelných mukách. Vzorný manžel a otec dvou dcer byl jednou z obětí černobylské jaderné havárie v roce 1986, o které pojednává stejnojmenný seriál HBO.

Po tragické havárii Černobylu, která si vyžádala mnoho životů a tisíce jich navždy poznamenala, se přeživší zaměstnanci jaderné elektrárny museli pustit do odklízení následků. Bylo také nutné co nejrychleji zabránit dalším explozím a poruchám v elektrárně, a zjistit skutečné škody, které výbuch zapříčinil. Mezi první nasazené, kteří riskovali zdraví i život, patřil i Anatolij Sitnikov. Jako zkušeného fyzika ho v onu osudovou noc povolali na místo nehody.

Pohled do reaktoru

Sitnikov působil na černobylské jaderné elektrárně jako zástupce hlavního provozního inženýra. Během noci, kdy došlo k neštěstí, Sitnikov vůbec nemusel na místo tragédie chodit. Jeho pracovní povinnosti se totiž vztahovaly pouze k prvnímu bloku. Ne k vybuchlému čtvrtému. Přesto inženýr a otec dvou dcer nemohl zůstat ve chvílích tragédie nečinně doma.

Sitnikov tehdy jako jeden z nejzkušenějších zaměstnanců elektrárny zkoumal celý blok vybuchlého reaktoru a centrální halu. Vylezl dokonce na střechu bloku, aby se podíval do otevřeného reaktoru. A tento pohledu ho stál život. Jeho tělo v té chvíli dostalo smrtelnou dávku ozáření kolem 1500 rentgenů. Bylo mu jasné, co se bude dít – přijde únava, zvracení, ztráta tekutin. Všude boláky. Tkáň se rozpadá. Delirium a smrt do několika týdnů.

zdroj:https://www.extralife.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *