Island – dům, který je již 90 let opuštěný

Nejosamělejší dům světa stojí na islandském ostrůvku

Přezdívá se mu nejosamělejší dům světa. Nenápadná a poměrně drobná stavba stojí na pustém islandském ostrůvku Elliðaey a obklopuje ji množství záhad. Někteří lidé věří, že domek vybudoval jakýsi výstřední miliardář pro případ, že by svět zasáhla zombie apokalypsa. Realita je ovšem mnohem prozaičtější.

Ostrůvek je už 90 let neobydlený.

Ostrůvek je už 90 let neobydlený. Foto: Profimedia.cz

Domek na ostrůvku při jižním pobřeží Islandu byl ve skutečnosti postaven loveckou asociací jako základna pro odchyt papuchalků, ptáků, kteří se živí rybami, a tak se mnohde stali nevítanými. Vzhledem ke svému umístění stavba nedisponuje elektřinou ani tekoucí vodou — nemá totiž ani potrubí. Na druhou stranu tu však nechybí sauna, píše server Mirror.

Přestože domek na ostrově není žádnou novinkou, v nedávné době se dostal do hledáčku veřejnosti díky fotografiím, které obletěly sociální sítě. Spolu s nimi se vyrojilo také množství staronových teorií o tom, k jakému účelu byl dům na tak opuštěném místě postaven. Ta patrně nejzajímavější uvádí, že majitelem domu byl výstřední miliardář, který chtěl na Elliðaey přesídlit v případě zombie apokalypsy.

Další teorie předpokládala, že se jedná o příbytek nějakého poustevníka. Podle jiných mýtů islandská vláda věnovala ostrov slavné rodačce, zpěvačce Björk. I tato teorie však byla později vyvrácena.

Opuštěný už 90 let

Ostrov Elliðaey, jenž patří k souostroví Vestmannaeyjar, je nyní sice kompletně neobydlený, ale ještě před 300 lety tomu tak nebylo. Žilo na něm pět rodin, které se živily lovem ryb, papuchalků a chovem dobytka. Poslední obyvatelé odsud odešli teprve ve 30. letech minulého století a od té doby ostrov zeje prázdnotou.

Dnes je Elliðaey mimo jiné chráněnou přírodní rezervací. A legendy, které ho obestírají, z něj dělají také žádanou a neotřelou turistickou destinaci. Několik společností nabízí i jednodenní výlety, během kterých mohou návštěvníci ostrůvek prozkoumat.

zdroj:https://www.novinky.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *