Kamenice nad Lipou 200 týraných psů

1.2.2018 – Chovatelce odebrali 200 týraných psů

Nesmírně závažný a rozsáhlý případ týrání zvířat řeší v těchto dnech úřední veterinární lékaři na Vysočině. Ve spolupráci s policií, hasiči, obcí a také s neziskovou organizací Dej pac! odebrali včera, 31. 1., chovatelce v Kamenici nad Lipou více než 200 psů chovaných ve zcela nevhodných podmínkách. Zvířata již byla umístěna do útulků po celé České republice.

Svým rozsahem a mírou porušení podmínek pro chov zvířat se jedná o zcela výjimečný a doslova odstrašující případ. Chovatelka je v této věci trestně stíhána PČR.

Celý případ začal již v závěru loňského roku, kdy provedli  inspektoři Státní veterinární správy (SVS) na základě obdrženého podnětu kontrolu v  bydlišti chovatelky. Ta inspektory odmítla vpustit do svého domu a k veterinární kontrole na dvorek pouze předvedla 13 psů.

Někteří psi byli ve špatném výživném a zdravotním stavu. Ještě týž den proto bylo na základě podnětu SVS šest zvířat majitelce odebráno a umístěno do útulku.

Veterináři na základě zjištění při kontrole následně podali podnět policii pro podezření ze spáchání trestného činu a požádala o zajištění domovní podmínky s cílem zjistit, zda se uvnitř domu nenacházejí ještě další týraní psi.

Na základě podnětu byla včera ve spolupráci s PČR, hasiči a zástupci obce provedena domovní prohlídka, která přinesla doslova otřesné zjištění. V objektu se v naprosto nevyhovujících podmínkách nacházelo celkem 212 psů, převážně malých plemen a jejich kříženců.

V obytných prostorech a klecích, kde se zvířata nacházela, byly dlouhodobě neodklízené vrstvy výkalů. Podlahy i zdivo v budově byly doslova prosáklé močí. Psi byli značně zanedbaní, vykazovali znaky kožních, očních, ušních a parazitárních onemocnění, měli přerostlé drápky. Ve spolupráci s obcí s rozšířenou působností bylo na místě rozhodnuto o okamžitém odebrání všech zvířat.

To bylo ve spolupráci s výše jmenovanou neziskovou organizací neprodleně realizováno a zvířata rozmístěna do více než desítky k tomu určených zařízení v celé ČR. Zde jim bude poskytnuta odpovídající výživa a zdravotní péče.

„Věříme, že se zdravotní stav psů rychle zlepší a v brzké době si většinu z nich osvojí noví majitelé, kteří jim na rozdíl od původní majitelky zajistí důstojný a šťastný život,“uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Chtěl bych vyzvat zájemce o pořízení psa, ale i jiných zvířat, aby si vždy brali zvíře z prověřeného chovu a nekupovali jej pouze na základě anonymního inzerátu na internetu. Potom se totiž může stát, že člověk svou koupí podpoří podobný pochybný chov, jaký byl odhalen v Kamenici nad Lipou.“

Zdroj: http://www.jihlavske-listy.cz/clanek24521-silene-chovatelce-odebrali-200-tyranych-psu.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *