Signály z Trpasličí galaxie

Vědci odhalili řadu tajemných radiových signálů z vesmíru

Podle všeho vycházejí z trpasličí galaxie, která je od Země vzdálená na 3 miliardy světelných let.

První zaznamenaný radiový „výbuch“ doletěl k Zemi 2. listopadu 2012. Další protnul zemskou atmosféru o tři roky později. Vědci se nyní shodují, že všech 15 radiových signálů, které měli možnost slyšet v rychlém sledu za sebou, pochází z prostoru vzdálené trpasličí galaxie.

Zvuky, které jsou na záznamu slyšet, by mohly mít na svědomí rotující neuronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem. „To, že jsou zvuky řízené mimozemskou civilizací, je opravdu spekulativní,“ dodala organizace.

Kolem určení místa vzniku ale přesto panují pochybnosti. Trpasličí galaxie, která by měla být původcem signálů, představuje přibližně jedno procento naší Mléčné dráhy. „Jeden by očekával, že podobných signálů se dočkáme z velkých galaxií, ve kterých se nalézá mnohem více normálních, ale i neutronových hvězd. Protože právě přítomnost neutronové hvězdy většinou podobnou situaci vysvětlí,“ řekl serveru Shriharsh Tendulkar z McGill University v Montrealu.

Faktorem, který podrobnější výzkum místa, odkud zvuky přicházejí, komplikuje, je vzdálenost. Vědci totiž upozorňují na fakt, že v době, kdy signál, který dnes slyšíme, vznikl, byl život na Zemi omezen na jednobuněčné organismy.

Výzkum kalifornských astronomů byl uskutečněn v rámci ambiciózního projektu Breakthrough Listen, který vznikl za podpory takových zvučných jmen, jakými jsou například teoretický fyzik Steven Hawking, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo ruský miliardář Jurij Milner. Projekt je zasvěcen právě hledáníznámek mimozemského inteligentního života a dosud do něj bylo investováno přes astronomických 100 milionů dolarů.

Přestože se v současné době k tomuto tajemnému místu v dalekém vesmíru upírají teleskopy a pozornost vědců po celém světě, co a jak signály vysílá, je zatím i pro největší odborníky velká neznámá. Rozvíjí se však několik různých teorií, a tak zatímco někteří jsou přesvědčeni, že se jedná o přírodní jev, jiní za pravděpodobnější považují umělý zdroj, který by znamenal možnou přítomnost inteligentního života. Z dosavadních údajů však nelze vytvořit žádné závěry.

Foto:Zdroj:www.info.cz,refresher.cz

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama