Charles Dickens narozen 7.2. 1812

Největší romanopisec 19.století

Bída, hlad, beznaděj, zoufalé postavení, v němž se ocitne dítě nebo mladý člověk – to bylo oblíbené téma románů snad nejslavnějšího anglického romanopisce Charlese Dickense.

Ještě jedno měla většina Dickensových románů společné. Šťastný konec. Byl to důkaz jeho bezbřehé víry v dobro a spravedlnost. Ale proč by v ně nevěřil, když v jeho životě to tak bylo? Charles Dickens tvrdě pracoval od svých deseti let v dílně na výrobu černidla na boty, protože jeho otec úředník s rozkoší sázel na koníčky a dostal se do vězení pro dlužníky, kam ho nuceně následovala celá rodina. Vyčerpávající dřiny Charlieho zbavilo nečekané dědictví. Dva roky chodil do školy, pilně se učil těsnopis a už v sedmnácti letech se stal vyhledávaným parlamentním zpravodajem listu Morning Chronicle. Tehdy také začal pod pseudonymem Boz, což byla přezdívka jeho mladšího bratra, psát drobné črty a povídky. Měly takový úspěch, že dostal nabídku napsat román.

Hned první Dickensova kniha, kronika Pickwickova klubu, kterou vydal v roce 1836, sklidila fantastický úspěch. Britové měli nového romanopisce. S pýchou mu říkali „nenapodobitelný“. Dickensův soukromý život byl poněkud neuspořádaný. S manželkou měl deset dětí. Mimo to ale měl velmi vřelý vztah k jejím dvěma mladším sestrám. První, vroucně milovaná Mary, zemřela v 17 letech v jeho náruči. Po zbytek života nesundal prsten, který od ní dostal. Miloval i druhou sestru, Georgianu. Poslední jeho láskou prý byla mladá herečka Ellen Ternanové. Opustil manželku i švagrovou i své děti. Zemřel v roce 1870 po záchvatu mrtvice.

Obdivovatele má dodnes. Jistý nadšenec loni na aukci v New Yorku vydražil jeho párátko ze slonové kosti a zlata za více než devět tisíc dolarů, v přepočtu za zhruba 164 tisíc korun. No nekupte to, když víte, že se tím kdysi šťoural v zubech sám Charles Dickens.

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *