Tichý zabiják – toaletní papír

Toaletní papír má opravdu na svědomí zbytečnou smrt milionů lidí.

V dnešní době je doslova neskutečné, čím si lidé ošetřují po stolici své konečníky.Toaletní papír hýří spoustou vůní, od  meruněk až po heřmánek, a o barvách jako fialová, žlutá, modrá se vám ani nesnilo, ale pozor!

Zde jsou důvody, proč bychom neměli barevný toaletní papír používat.

V roce 1987 sice FDA představila revoluci ve farmaceutickém průmyslu tím, že použila k výrobě toaletního papíru barvy a vůně, ale pokusná zvířata vystavena této výrobě, měla po těle zaznamenán výskyt nádorového onemocnění !

Tím, že se  utíráte po použití záchodu toaletním papírem riskujete rakovinu konečníku a další onemocnění. Obsahuje totiž doslova  koktejl jedovatých chemikálií. Asi nejškodlivější je chlór, který se používá k bělení papíru. Při tomto procesu  vznikají dioxiny, furany a polychlorované bifenyly  – tedy nejsilnější rakovinotvorné látky, které současná věda zná. Výzkumy ukazují, že při styku se sliznicí konečníku tyto látky přecházejí do krevního oběhu. Postupně se hromadí v tukové tkáni, což může být jednou z příčin zvýšeného výskytu nádorového bujení u starších lidí.

Analýzy odhalily, že toaletní papír obsahuje navíc formaldehyd – látku, které se v papírenském průmyslu přidává jako aditivum pro zlepšení mechanických vlastností papíru. I formaladehyd má prokázané kancerogenní a mutagenní účinky.  Další  výzkumy  prokázaly, že  nejde jen o chemikálie. Na vině je i mechanické dráždění jemné kůže konečníku toaletním papírem. Ztracené buňky musí tělo pořád obnovovat, přičemž logicky dochází i k opakovanému kopírování genetického záznamu. A při kopírování vznikají chyby – mutace DNA, které jsou jedním z mechanismů vzniku rakovinného bujení.
Podle některých odhadů je jeho používání dokonce ještě škodlivější než kouření. Navíc se týká všech bez rozdílu. Bezpečnější a hygieničtější alternativou toaletního papíru je přitom obyčejná voda. Stovky milionů lidí od Turecka na východ až po Japonsko si po vykonání velké potřeby konečník prostě umyjí a je to.  A když už jsme u toho – defekace v sedě na bobku je podle lékařů mnohem zdravější než trůnění na evropské míse. Střeva totiž nejsou tak stisknutá a nemusíte tlačit. Je to logické, protože lidé se na bobku vyprazdňovali miliony let a první evropské záchody se objevily až někdy v 16. století.

Rektální problémy

Používání  barevného a voňavého toaletního papíru může vést nejen k zánětu a svědění v oblasti konečníku, ale také k rakovině. Také byste si měli čas od času kontrolovat vaši stolici, zda se v ní nenachází krev.

Rakovina děložního hrdla

Zvýšené riziko vzniku karcinomu děložního hrdla je následkem barevného toaletního papíru.

 

Infekce močových cest

To samé platí o barevných  toaletních  papírech, které  dráždí uro vaginální oblast a jejich používání může být příčinou infekce močových cest.

 

Zdravější životní prostředí

Myslet bychom měli i na životní prostředí. Dalším znečišťováním mu jen a jen škodíme.

 Při kupování toaletního papíru čtěte řádně jeho etiketu a nakupujte nebělený a neparfémovaný.

 

54 komentářů: „Tichý zabiják – toaletní papír

  • 11. 3. 2018 (23:05)
   Permalink

   Prodávají toaletní papír bez vůně a barev. Číst si etikety na toaleťácích.

   Reagovat
   • 27. 3. 2018 (14:04)
    Permalink

    Nevěřím tomu! Je to zas nějaký lobbing, aby se víc prodával obyčejný toaletní papír. Lidi o něj asi moc nestojí.

    Reagovat
    • 27. 3. 2018 (20:22)
     Permalink

     Vám doporučujeme si pročíst odkazy, které jsme sdíleli paní, která také nevěří našemu článku.

     Reagovat
  • 18. 3. 2018 (13:54)
   Permalink

   Dneska snad nikdo normální toaletní papír nepoužívá. Používá se bidet nebo sprcha.

   Reagovat
   • 18. 3. 2018 (15:31)
    Permalink

    Tak samozřejmě toto je jedno z nejlepších řešení (nejzdravějších).

    Reagovat
   • 18. 3. 2018 (15:44)
    Permalink

    Když bidet nemám a sprcha je v koupelně?? A v práci není ani sprcha! Tak čím, asi prstem, že..

    Reagovat
    • 11. 4. 2018 (8:41)
     Permalink

     Bidetová sprcha, která se dá připojit ke každému záchodu se dá pořídit za pár korun, mají je např. v OBI. A na záchod se chodí ráno před cestou do práce.

     Reagovat
     • 4. 3. 2020 (13:29)
      Permalink

      jo a umýt si zadek ledovou vodou oůůůůů

     • 1. 6. 2020 (15:56)
      Permalink

      Díky za typ. Kouknu do OBI

   • 18. 3. 2018 (20:40)
    Permalink

    mě to tedy ale nepřijd emoc hygienické, rovnou z toalety do vany….a co všechny ty bakterie? mnohem vhodnější mi tedy přijde nebarvený neparfemovaný papír a pak sprcha…!!!

    Reagovat
    • 18. 3. 2018 (20:47)
     Permalink

     Ano, je dobré si kupovat toaletní papír bez chemikálií. Stojí cca 14.-Kč velká role.

     Reagovat
   • 19. 3. 2018 (3:05)
    Permalink

    A co dělat, když to na vás přijde v restauraci, práci, na nákupech? Prostě tam, kde bidet není… já používám jen bílý toaleťák, ale že i to je průser, tak to jsem nevěděla a jm ráda za tento článek 🙂

    Reagovat
   • 19. 3. 2018 (10:19)
    Permalink

    Nebo nikdo normální nemá podobný komentář. Nazvat někoho, kdo si utře zadek papírem, že není normalni., To může jen hovado.

    Reagovat
    • 19. 3. 2018 (23:39)
     Permalink

     Když bidet neni k dispozici na veřejném WC tak co asi? Tak to prostě člověk přežije, nebo použije vlhčené ubrousky. Ne, opravdu mi nepřijde normální se po něčem tak špinavém jen otřít papírem a pak do čistých kalhot. Hlavně v dnešní době, když je posledních X desetiletí dostupná tekoucí voda v každé domácnosti.

     Reagovat
     • 27. 3. 2018 (15:09)
      Permalink

      Vlhčené ubrousky do toalety nesmí. Ucpávají ji.

  • 11. 4. 2018 (22:05)
   Permalink

   Za komančů jsme si vytírali zadek zmačkaným a pak vyrovnaným Rudým právem !

   Reagovat
  • 11. 5. 2018 (18:36)
   Permalink

   Chceš li býti DOBRÝM Čechem ,utírej si prdel mechem !
   A místo ranní soulože , běhej radši po dvoře !
   BUĎ FIT ! ! !

   Reagovat
  • 29. 7. 2020 (12:00)
   Permalink

   existuje papír nebělený a taky papír nebělený chlorem

   Reagovat
 • 13. 3. 2018 (15:57)
  Permalink

  Slysel jsem, ze list lopuchu je nejzdrvejsi…

  Reagovat
 • 14. 3. 2018 (8:03)
  Permalink

  Ano. Toto je zrnko piesku – kvapka v mori.
  NAJ… = STRAVA & STRESss!!!
  Napokon – čo zješ > predsa ide z teba…

  Reagovat
  • 14. 3. 2018 (9:22)
   Permalink

   Souhlasím – zrnko písku. ale u zrnka začít je dobrý začátek. I když se jedná o konečník, tím pádem cíl našeho stravování, vede to k zamyšlení i nad startem, ústy a co do nich vkládáme.

   Reagovat
 • 17. 3. 2018 (18:47)
  Permalink

  Ten lopuch by bol najlepší, ale tiež nesmie rásť blízko cesty , nedoumývali by ste sa ho. Pre tým, ako ľudia začali vyrábať toaletný papier a neboli ešte ani noviny , tak si ľudia uplietli vrkoč zo slamy – to bol predchodca toaleťaku. Ženy s dostatočne dlhými vrkočmi nemuseli …. iba si potom vrkoč v bystrine vypláchli.

  Reagovat
 • 18. 3. 2018 (8:26)
  Permalink

  Ale tohle je už dávno známá věc,že nejlepší je obyč.nebarvený,nevonavý,nikdy jsem ho nekupovala.A tak to je se vším

  Reagovat
  • 18. 3. 2018 (8:45)
   Permalink

   Možná pro vás a další hrstku lidí je známá, ale pro valnou většinu nikoli. Lidi ani nenapadlo, že by z toaletního papíru číhalo tak velké nebezpečí.

   Reagovat
 • 18. 3. 2018 (14:09)
  Permalink

  Tedy to znaci detem prat plinky. Jo, to jsem delala. Ale misto vlozek si, holky, budete davat hadry jako za 1. svetove? No, to mne po……. Zpatecnictvi, to je holy nesmysl. Aby byl jasno, tady se nejedna o vase zdravi, ale o neco uplne neco jineho, hmatatelneho.

  Reagovat
  • 18. 3. 2018 (16:27)
   Permalink

   Menstruacny kalisok predsa… 🙂

   Reagovat
   • 19. 3. 2018 (14:24)
    Permalink

    Ano, menstruačný kališok, ale iba z lopuchu.
    Bůhví z čeho je ten kupovaný kalíšok vyrobený !!!!

    Reagovat
  • 10. 4. 2018 (6:37)
   Permalink

   Menstruační vložky Tiande – nebělené , plné bylin a léčivé 🙂 A s tím papírem bych tomu věřila. Na Východě používají jen vodu a je to super, byla jsem tam 🙂

   Reagovat
 • 19. 3. 2018 (10:28)
  Permalink

  Milý autore nebo autorku článku. To, že jste odpůrce papíru píšete poměrně dost lží nebo spíš nepřesností. O barevných papírech a parfumaci máte pravdu, ale chlor je těkavý a zůstává po rozkladu v podstatě jen sůl, žádné byfenyly, furany, které sice při výrobě vznikají, ale papír je neobsahuje. Jsou neutralizovány a čištěny. Článek je silně neobjektivní a hodně nepřesný, když už se chcete hov*ama babrat.

  Reagovat
  • 19. 3. 2018 (19:01)
   Permalink

   Nejsme odpůrci papíru, nýbrž chemikálií, které do nich přidávají a to zcela zbytečně.Informace nejsou lživé, jelikož při procesu bělení se používá chlor, ten sice je těkavý, vznikají přitom látky, které se souhrnně nazývají dioxiny. Vyznačují se jak značnou přímou toxicitou, jsou však i silně mutagenní i karcinogenní.Každý čtenář má možnost seznámit se se složením na toaletních papírech, nebo si vyhledat informace a články o škodlivosti složení.

   Reagovat
 • 19. 3. 2018 (22:50)
  Permalink

  Ať si každý utíra řiť, čim chce ! To je pořád něco !

  Reagovat
 • 20. 3. 2018 (17:56)
  Permalink

  Prosim Vás o trosku zdraveho rozumu. minochodom pouzivam toaletny papier 46 rokov a konecnik mam v poriadku (mozete sa prist presvedcit), dokonca ani rakovinu nemam. Nepytajte sa ma ako som to dokazal, naozaj neviem. Nazvat toaletny papier „Tichym zabijakom“…zamyslite sa nad tym co zverejnujete. Kazdy papier aj biely je zafarbeny, ziadna celuloza, ktora sa pouziva ako surovina na výrobu papiera nie je biela, takze aj biely papier je vlastne len biela farba. a je bud bieleny nie len chlorom, su uz roky rokuce technologie, ktore pouzivaju na bielenie kyslik. Je pravda, ze mnoho vyrobcov pre zvysenie predaja hlada sposob ako svoje produkty inovovat…to obecne plati asi pre vsetky vyrobky na svete. A je pravda, ze mnohokrat je na zvazenie, ci sa pokus o inovaciu neminul so zdravym rozumom, ale to nech si vyhodnoti kazdy sam. Suhlasim s tym, ze parfemovanie je chemicky proces, ale skuste najst vo svete studiu, ktora by potvrdila, ze pouzivanie toaletneho papiera (akehokolvek) sposobilo niekomu rakovinu. Davam na zvazenie zamysliet sa nad tym co z toho konecnika ide von, aky to malo povod, kto a kde to vypestoval, cim to osetroval… co jete, co pijete, aku mate zivotospravu a hlavne aky mate postoj k zivotu, ako a o com premyslate a tam hladajte povod rakoviny. A vobec mi neprekaza, ked si budete domov nosit lopuchove listy…s dovolenim ja budem pouzivat toaletny papier a mam doma aj bidet 🙂

  Reagovat
  • 20. 3. 2018 (18:10)
   Permalink

   Zde uvádíme jen náhodně vybrané dva nadpisy z dalších mnoha stránek, které píší o škodlivosti toaletních papírů : ,,Vědci: toaletní papír je tichý a nenápadný zabiják- ,, Používáte toaletní papír? Měli byste hned přestat, nabádají vědci….“
   Sta tisíce lidí v ČR nemá to štěstí jako vy a onemocněli rakovinou konečníku. Samozřejmě vše se vším souvisí a tak i s naším konečníkem souvisí naše strava, životní prostředí atd. V tomto článku bylo pouze upozorněno na složení látek, které lidem zdraví jednoznačně poškozují. Každý si může vyhledat, co se do toaletních papírů přidává, čím se bělí, barví a o jaké chemické látky, s jakými účinky jde a následně se rozhodnout, zda bude používat obyčejný, či bělený, barvený, parfémovaný.

   Reagovat
 • 22. 3. 2018 (10:34)
  Permalink

  Mohla byste, prosim, pridat odkazy na vedecke clanky nebo zdroj vasich faktu?

  Reagovat
 • 13. 4. 2018 (11:27)
  Permalink

  Děkuji za informace paní Martino.Je moc dobré podat lidem informace o kterých by dříve třeba vůbec nepřemýšlely.A potom je na každém z nás jestli se bude dál informovat nebo bude jako ovce poslouchat vše co kdo řekne.(to narážím na ČT ne na vás) S pozdravem a přáním všeho dobrého Eva.

  Reagovat
 • 23. 4. 2018 (10:00)
  Permalink

  Čím si utíráte konečník Vás zajímá více než na co píšou Vaše ratolesti ve škole, z čeho se učí. To je přece také bělený papír. Přestaňte prosím zveřejňovat tyto tzv. odborné názory, které spíše hraničí s poplašnou zprávou než s trochou vědy. Jak již někdo psal při bělení papíru dioxiny vznikají, ale v samotném papíru nejsou. Dioxiny vznikají nedokonalým spalováním chlorovaných organických látek nebo organických látek za přítomnosti iontů chlóru. Z toho by šlo podle Vás vyvodit, že připálená vepřová pečeně (organická látky osolená NaCl) je důvodem k zavolání protichemické obrany.

  Reagovat
  • 23. 4. 2018 (10:56)
   Permalink

   27.3. jsme do komentáře nasdíleli spoustu odkazů, kde si můžete hodiny číst,aby jste pochopil, jak je toaletní papír vyráběn a pak pochopíte, že je nebezpečný.

   Reagovat
 • 4. 8. 2018 (19:48)
  Permalink

  Taky jsem používala běžný bělený nebo parfémovaný toaletní papír přes 18 let (dřív tu nebyl, že…měli jsme skládaný a placaté roličky – pamětníci vědí..). Tyhle informace o jedovatosti toaletního papíru jsem nedávno četla jinde. Bylo to zrovna v době, kdy mne už víc než rok trápilo pálení a svědění pokožky „zpředu“ i „zezadu“. A nepomáhalo tehdy ani sprchování či omývání intimních míst po každém použití toalety (a běleného nebo barveného toaletního papíru). Začala jsem hledat… ale na žádném obalu toaletních papírů ani na webovkách výrobců jsem nenašla žádnou zveřejněnou informaci o chemikáliích používaných při výrobě nebo obsažených v rolích papíru. To se mi zdálo podezřelé… Zakoupila jsem tehdy ten nejlevnější a nejobyčejnější nebarvený a neparfémovaný toaletní papír a už nepoužívám žádný jiný. Moje obtíže tehdy zmizely během jednoho týdne. Takže všem, kteří tyto informace zlehčují nebo zpochybňují, vzkazuji: dejte si bacha! To, že vám chemikálie zatím nevadí, neznamená, že to tak bude vždy nebo že nemohou vadit vašim dětem nebo rodičům…

  Reagovat
 • 25. 3. 2019 (20:58)
  Permalink

  …tak trochu prakticky…ked som nemal bidetove sedatko, ci bidetovu sprsku – cena od 50 € … to mate usporene za par mesiacov na toaletaku…som si utrel papierom, sadol do auta a po par minutach ma bakterie v zadku rozculovali a pili mi krv…kym som sa neosprchoval, bol problem…a to je jedno co som den predtym jedol…dalsia drobnost – ekologia…je potrebne pchat do kanalizacie tonu suchych, alebo vlhcenych papierov??? Ved to su nase lesy…Sused ma zumpu, cisti ju 2x do mesiaca, ja mam bidetove sedatko – to znamena, ze za minutu mam oplachnuty zadok a pouzijem 1 kus papiera na utretie cistej vody – vytahoval som rovnako velku zumpu po 5 rokoch…lebo hovienko rozlozia bakterie, no papier nie…a ten pozitok, sadnut si do auta s cistym pozadim a nemat ine starosti…joooj…nerozumiem, z akeho dovodu bojuju ludia proti tomu, aby mali kazde rano usmev na tvari, no je to ich rozhodnutie a nech si to vychutnavaju cely zivot tak, ako chcu…nechcem nikomu nic dokazovat, pisem len svoj nazor, no ked som bidetove sedatko vyskusal prvy krat, povedal som si, ako som doteraz mohol bez toho zit? A to povedal kazdy, kto si to potom tiez vyskusal…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *