Mandala léčivý magický kruh

 

V mandalách se potkává barva (ženská energie) a tvar (mužská energie). To vše dohromady utváří harmonický celek nesoucí určitou energii, která během práce s obrazcem působí na duši malíře nebo pozorovatele.

Principy mandaly jsou všudypřítomné. Nacházíme je v přírodě, například vločky sněhu, letokruhy stromu, květy, jsou součástí pohybu i času.

Mandaly jsou staré jako lidstvo samo, což dokazuje i fakt, že nejstarší obrazce tohoto druhu se vyskytují už v  paleolitu. Mandala je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích.

Mandaly jsou v nejširším smyslu diagramy které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Využívají se i v psychologii a psychoterapii, kde jsou používány jako relaxační pomůcka a jako doplněk k tradiční léčbě, jako nástroj k relaxaci a sebepoznání. Jsou velmi vhodné pro arteterapie, například i jako omalovánky pro pacienty a jejich duševní hygieně.

Jelikož jsou čakry považovány za činitele ovlivňující duševno i fyzično, mohou být mandaly, které je dokážou harmonizovat, součástí alternativní léčby různých obtíží. Působení hotové mandaly dosahuje obdobných účinků, které přináší její tvorba. Výsledný obrázek zrcadlí vnitřní pochody, touhy, přání a potřeby a uvolňuje energii (vkládanou při jejím vytváření), jisté vibrace, jež lze využít k vlastnímu prospěchu a harmonizaci prostředí, v němž si mandalu vystavíte.

Při tvorbě, nebo sledování pravidelných obrazců mandal, se duše se zklidňuje, vnitřní svět se uspořádává a dochází k léčení na všech úrovních. Proces může být podporován také „moudrostí“, která je obsažena v jednoduchých obrazcích a která působí na nevědomé úrovni, a to i pokud nejsme s významem obeznámeni.

Při práci s tímto systémem dochází k lepší spolupráci levé a pravé mozkové hemisféry a k řadě dalších harmonizačních pochodů jako je sjednocení naší mužské a ženské části. Mandaly se mohou svým užitím velmi lišit. Vždy záleží na autorovi, kultuře a účelu použití. Mandaly se mohou lišit také tvarově. Známe např. indické jantry kruh ve čtverci

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *