Sopky Indonésie Japonsko Havaj se probouzejí

Sopky na různých místech světa se probouzejí ke své činnosti

Sopka či také vulkán je porucha povrchu planety, kudy se na povrch dostává směs roztavených hornin, tzv. magma a sopečných plynů z magmatického rezervoáru umístěného hlouběji v tělese planety. Na Zemi vznikají sopky jako výsledek úniku tepla z vnitřní části Země na její povrch. Během sopečné erupce dochází k odplynování magmatu, čímž se uvolňují sopečné plyny,, které mohou změnit klimatické podmínky na velkém území. Na Zemi se sopky obvykle vyskytují podél hranic litosférických desek.

Aktivních sopek po celé Zemi je mnoho, patří mezi ně například Etna( Sicílie), která měla poslední erupci před rokem, dalšími jsou: Vesuv(Apeninský poloostrov),Hekla,Eyjafjallajokull, Katla(Island),Semeru(Jáva),Fudži,Aso(Japonsko), Colima(Mexiko), Krakatoa,Semeru(Jáva), Fudži,Aso(Japonsko),Colima(Mexiko),Krakatoa,MountSt.Helens,Kilauea(USA),Krakatoa(Indonésie)a další.

 

V Japonsku je téměř 100 aktivních vulkánů.

 

 

 

 

Sopka Sinabung na indonéském ostrově Sumatra se probudila v únoru letošního roku, po několika staletích klidu se probudila k životu v roce 2010 a od té doby je aktivní.

 

 

 

V březnu 2018 Na japonském ostrově Kjúšú po půl roce znovu vybuchla sopka Šinmoedake.Vulkán Šinmoedake naposledy chrlil lávu loni v říjnu.

 

 

 

V lednu to byla sopka Mayon na Filípínách, která za posledních 500 let ale zhruba padesátkrát vybuchla.

 

 

 

 

Před pár dny se probudila sopka Kilauea na Havaji. Erupci  na místě předcházela řada slabších zemětřesení.

 

 

 

 

Foto: http://afludiary.blogspot.cz,http://www.corriere.it,www.ilfattoquotidiano.it,twitter.com/janinekrippner/status/965637345457459207,news.sky.com/story/warning-in-philippines-to-evacuate-or-face-death-penalty-as-mayon-volcano-threatens-deadly-eruption-11219540,www.lidovky.cz,

 

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama