Katastrofa ve vzduchu

Havárie, nebo nouzové přistání letadla

Jedná se o nejnáročnější a nejdramatičtější katastrofický scénář, který se může přihodit kdekoliv a člověk se nemůže připravit na žádnou specifickou situaci. Posádka je na tyto situace trénovaná a vy byste se měli držet jejich instrukcí.

Piloti se pokoušejí přistát co nejbezpečněji a vy jim pomáháte tím, že zůstanete v klidu a budete se snažit uklidňovat další cestující.

Na havarijní přistání se připravte tak, že si utáhnete pás, chytíte se za ruce se sousedy a přitáhnete si bradu pevně k hrudníku, nakloníte se dopředu přes polštář, složenou deku, nebo kabát, nohy zaklesnete se sousedem, pokud to situace umožňuje a připravíte se na náraz.

Až se letadlo zcela zastaví, nikoli dříve, opustíte kabinu podle instrukcí, které dosnatete před letem. Když přistanete na zemi, dostaňte se co nejrychleji a co nejdále od letadla, protože hrozí výbuch, nebo požár a to i pokud nic nehoří. Držte se dále, než motory vychladnou a palivo se vypaří.

Při přistání na vodu se automaticky nafouknou čluny a upevní se na křídlech. Záchranou vestu si nenafukujte v letadle, překážela by vám ve výstupu. Počkejte až budete ve vodě a až pak zatáhněte za provaz nafukovací vesty a vlezte do člunu.

Pokud letadlo klesá pod vodu, odpojte člun od křídla ihned po nalodění cestujících a potřebného vybavení. Čím více vybavení sebou můžete vzít, tím lépe. Ale nezdržujte se kvůli osobním věcem a zavazadlům. Toto je situace, kdy budete šťastní, že máte v kapse svoji výbavu pro případ nouze.

Pokud opouštíte letadlo skokem s padákem a do divoké přírody, snažte se dostat k vraku, jelikož toho si záchranáři všimnou dříve, než osamělého jedince.

Bez ohledu na to, jak se dokážete ovládat, bude pro vás  tato situace dramatická, náhlá a zmatená. Budete v šoku a možná na hranici paniky. Pokud se rozlilo palivo, dávejte pozor na kuřáky a jiný oheň.

Nevydávejte se do neznámého prostředí především v noci a udržujte kontakt s ostatními stroskotanci. Zraněné přeneste do bezpečné vzdálenosti a postarejte se o všechny, kterých se neštěstí týká a dovoluje-li vám to váš posychický stav. Okamžité ošetření zraněných má přednost a ošetřují se podle závažnosti jejich zranění. Vždy se prvotně postarejte o jejch dýchací těžkosti a poté v pořadí větší krvácení, rány, zlomeniny a  nakonec se ošetřuje šok.

Oddělte mrtvé od živých, protože smrt vyvolává v lidech strach a těžce se pak dají uklidnit.

V případě, že dojde k požáru letadla, nemusí být vše zničené a tak prozkoumejte vrak a zachraňte vše, co se dá. Výstroj, výzbroj, jídlo, oblečení, nápoje. Ovšem neriskujte a dávejte si také pozor na unikající toxické plyny. Pokud musíte čekat než oheň dohoří, rozhlédněte se po místě, na kterém se nacházíte, to by měl být další krok vašeho postupu. Je výhodnější zůstat na místě havárie, jelikož po vás budou pátrat záchranáři, kteří mají představu o vaší pozici. Pokud ale zjistíte, že jste na nebezpečném místě, budete se muset přesunout do bezpečí a to učiňte přes den.

Na místě nehody ponechte znamení ukazující směr kterým jste se vydali, aby záchranáři věděli, že někdo přežil a kde ho mají hledat.

Častým důvodem pro okamžitý přesun je situace, kdy se nacházíte například na skále, nebo kopci a hrozí vám padající kamení. Můžete vyslat jen pár průzkumníků, kteří prohledají okolí.

Ochrana :

Nejdříve bude nutné postavit přístřešek, který ochrání před přírodními živly. Pokud jsou vážně zranení, budete ho muset postavit na místě. Pokud nemůžete použít nářadí, nebo kusy z vraku a jste na holé zemi, budete ho muset vykopat. Vykopanou zeminu použijte na vytvoření zdí. Rozdělejte oheň. K stavbě přístěší můžete použít kameny, kusy vraku aby jste byli chráněni před zimou a větrem. Přitulením se jeden ke druhému získáte více tělesného tepla.

Zdravé osoby, vždy nejméně ve dvojcích se musí vydat hledat vodu, pokud se vám nepodařilo žádné nápoje zachránit. Postavte co nejvíce znamení, aby si vás někdo všiml. a nezapomínejte na ochranu také před sluncem.

Přivolání pomoci:

Když máte vysílačku, můžete zavolat o pomoc, ale nevracejte se pro ni do letadla, pokud hrozí jeho výbuch. Počkejte, až si budete zcela jisti, že je to bezpečné. Záchranáři budou chtít vědět vaši polohu a tak když nemáte mapu a neznáte přesnou trasu letu, sdělíte jim vaši trasu odkud a kam let směřoval a alespoň přibližný čas havárie a také směr větru a mořských proudů.

Snažte se co nejčastěji zapalovat oheň, kdy tři zapálené ohně je mezinárodně známý nouzový signál. Měly by být co největší. Také vytvrořte z věcí nápisy SOS. Prozkoumání okolního terénu je dobré i pro přesnější určení vaší polohy.

Na pevnině je málokdy smysluplné se vydat okamžitě hledat pomoc. Lepší je počkat na místě, než vás najdou záchranáři. Na osamělém útesu ze kterého se nemůžete dostat, nebude příležitost prozkoumávat okolí a přírodní zdroje, proto šetřte vašimi zásobami jak nejvíc můžete. Snažte se najít jedlé rostliny, či plodiny a hledejte znamení o životě zvířat, které později můžete ulovit.

Voda je pro vaše přežití důležitější než jídlo a proto hledání vody je prioritní činností.Pokud nejde o čistý pramen, tak vodu vždy sterilizujte, nebo převařujte.

Navigace:

Když nezbývá, nežli místo opustit, je třeba mít orientační schopnosti při hledání cesty do bezpečí.

Pamatujte si toto, jednou vám to může zachránit život:

P – jako Protection – Ochrana

L – jako Lokation – Místo

A – Acquisition – Získávání

N – Navigation – Navigace

O podmínkách oblasti, do které se chystáte se před cestou snažte získat co možná nejvíce informací.

Informace čerpány z knihy SAS -Příručka jak přežít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *