8.1.1935 se narodil Elvis Presley

Elvis Presley je prý vedle baseballu, coca-coly a Mickey Mouse čtvrtým fenoménem, který dala Amerika světu

Říkali mu „král rokenrolu“. Nebo také Elvis – Pelvis. Elvis – pánev. Či „rotující kyčle“. S pánví či kyčlemi na jevišti opravdu vyváděl neuvěřitelné věci. Fanynky šílely. Jednou na konci koncertu v dobrém rozmaru řekl: „Tak dívky, sejdeme se v šatně.“ Divoký útok na šatnu málem nepřežil. Ze šatů mu zbyly jen cáry.

Elvisovu kariéru odstartovala jeho matka. V jedenácti letech si k narozeninám přál kolo. Bála se, aby si neublížil, a dala mu kytaru. Na kolo už ani nepomyslel. Za chvíli nosil kytaru i do školy a o poledních přestávkách pořádal pro spolužáky první koncerty. I první desku v memphiském Recordin studiu nahrál pro matku.

Narozen v Tupelu 8. ledna 1935 v 3.30 jako dvojče o půl hodiny dříve narozeného Jesse Garona, který se ovšem narodil již mrtvý. Rodiče Gladys Presley, rozená Smith, a Vernon Presley pocházeli z velmi chudých poměrů, tzv. white trash, což je americký ekvivalent pro největší chudinu bílé pleti. Ačkoliv Elvis později popíral jakékoliv náznaky dřívější chudoby („Vždy u nás bylo jídlo, vždy jsem měl v čem chodit“) ve skutečnosti byla situace Presleyových velmi špatná, obzvláště když Vernon byl v květnu 1938 odsouzen k dvouletému žaláři za padělání směnky a rodina se musela vystěhovat z bytu pořízeného na splátky. Právě v této kritické době, kdy Gladys s malým Elvisem putovala po celé rodině, vznikla nepřirozená Elvisova fixace na svou matku.

Byl to dárek zas k jejím narozeninám. Za čtyři dolary nahrál dvě písničky a netušil, že právě naplnil dávné přání majitele onoho nahrávacího studia Sama Phillipse: „Dejte mi bílého zpěváka s hlasem, chováním a pohyby černocha a vydělám na tom miliony.“ Vydělali oba.

Nejvěrnější Elvisovi fanoušci dodnes nepřijali jeho smrt. Věří, že se jen někde skrývá. Elvis přece nemůže zemřít. Věčně bude vládnout svému bizarnímu světu růžových kadilaků, bělostných obleků vyšívaných zlatem a třpytících se diamantů. Vzhledem k tomu, že se prodalo před miliardu jeho nahrávek, něco na té Elvisově nesmrtelnosti bude.

V úterý  16. srpna 1977 je nalezen svojí snoubenkouGinger Aldenovou  mrtev na podlaze koupelny ve svém domě nazvaném Graceland  v Memphisu. Mnozí lidé věří, že zemřel na předávkování drogami. Oficiální verze se však přiklání k tomu, že příčinou smrti byl srdeční infarkt.

odkaz:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *