Četli jste knihu „Nežádoucí účinek: Smrt“?

Je již vyprodaná

Její autor, John Virapen, bývalý ředitel velké farmaceutické firmy, neunesl tíhu svědomí a přiznává, že jako ředitel se na korupci osobně podílel.

Tvrdí, že přes 75% vědců v oblasti medicíny je placeno farmaceutickými firmami. A tvrzení, že firmy ročně vydají přes 35 000 eur na jednoho lékaře se mi zdá „přitažené za vlasy“ .

Farmaceutické firmy takové uplácení v České republice zpochybnily. (V našich podmínkách by se jim náklady nevrátily). Nevidím problém v poctivosti našich lékařů, tam, podle mne, mohou být pouze výjimky. Problém vidím jinde.

Za nejzávažnější považuji poznatek Virapena, že je pro farmaceutické firmy výhodné, aby měly co nejvíce pacientů, pro které mohou vyrábět další a další léky. To chápu celkem jako přirozené. Horší je, co sděluje po té: prý zatajují veřejnosti například to, že existuje lék, který umí vyléčit AIDS. Vyléčit by se podle něj dala například i cukrovka, ale firmy to neudělají, protože by podle Virapena přišly o zisky.

Vážím si toho, že se našel člověk, který pod tíhou svědomí dokázal být upřímný a svým přiznáním chce napravit alespoň částečně zlo, na kterém má i sám podíl.

Jsem překvapen, že se odvážil ve své knize jmenovat konkrétní firmy. (Je jasné, že i po zveřejnění si takto nařčené firmy dokázaly svými prostředky zajistit bezúhonnost.) Žádnou farmaceutickou firmou na něj nebylo podáno trestní oznámení pro pomluvu. To o něčem svědčí.

V knize apeluje na všechny lidi, aby pozorně četli příbalové letáky. Všechny léky mají řadu nežádoucích účinků a lidé by je měli znát. Zvláště pak u léků pro děti. Sám je zastáncem přírodní medicíny. Sebe i svou rodinu léčí tak, že se snaží udržet nepoškozený imunitní systém. Při tomto postoji chápu, že byl nucen ulevit svému svědomí.

Pro nás z toho vyplývá, že je potřebné být při svém léčení aktivní a minimálně se zajímat o to, co máme užívat, vědět proč a s jakými vedlejšími účinky musíme počítat – či je pro nás nebezpečnější aktuálně léčená nemoc, nebo vedlejší účinky, které mohou následovat! A brát svého lékaře jako partnera s nímž se radíme, jak se nejlépe vyléčit a nebýt pasivním objektem konzumace léčiv.

Autor: Vladimír Koliandr

 

1 komentář: „Četli jste knihu „Nežádoucí účinek: Smrt“?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *