Česnek medvědí

Právě odstartovala sezóna medvědího česneku

Tato úžasná bylinka trochu připomíná konvalinku, ta nemá typickou štiplavou česnekovou vůni a na rozdíl od ní není jedovatý. Jeho listy chutnají jako stroužky česneku.

Všechny byliny, které se dají na jaře v přírodě sníst, mají velkou sílu a jsou pro lidské tělo přínosem. Obsahují totiž plno vitaminů a minerálních látek.

Na medvědím česneku kvetou drobounké bílé kvítky a celá rostlinka má charakteristické česnekové aroma. Růst ho můžeme vidět jak volně podél potoků, na vlhkých loukách či v lesích.

Čerstvou nať můžete využít například jako koření do omáček, polévek či masa. Pokud listy spaříte, lze je podávat stejně jako špenát. Jeho další využití je například k dozdobení jídel nebo k přípravě salátu. Dá se přidat tam, kde byste použili česnek, pažitku či cibulovou nať.

Léčivé účinky

Hlavně je to silné přírodní antibiotikum a antioxidant, chrání před vznikem krevních sraženin, kardiovaskulárními chorobami a před vznikem rakovinového bujení. Působí projímavě a močopudně. Pomáhá léčit mykózy a ničit nežádoucí střevní bakterie, parazity a zlatého stafylokoka. Působí proti závratím, úzkosti a nespavosti, má pozitivní vliv na činnost srdce a podporuje chuť k jídlu. Česnek medvědí má vysoký obsah vitamínu C, A, B, C, železo, zinek, hořčík, vápník a další. Je také protiplísňový a antibakteriální, reguluje činnost žaludku, snižuje krevní tlak, detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř. O jeho síle věděli už naši předci, kteří jej používali jako tonikum na nervy a oslabený nervový systém.

Nepoškozujte lokality, ani jednotlivé rostliny

Toto pravidlo by měli ctít všichni, kteří v přírodě sbírají jakékoli bylinky. V chráněných územích, je jeho sběr nepřípustný. I na dalších místech bychom měli sbírat šetrně. Ideální je sběr jednotlivých listů – sklidíme jen ty, které už jsou pěkně vyvinuté a ty ostatní dorostou.  Pokud někdo rve rostliny i s cibulemi, zbytečně lokalitu ochuzuje. Česnek medvědí, na rozdíl od česneku kuchyňského, pod zemí žádné stroužky neskrývá.

Foto: http://living.iprima.cz

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama