První počítačová myš 9.12. 1968

Představil americký vědec Doug Engelbart

a tým jeho kolegů z výzkumného institutu v San Franciscu malou dřevěnou krabičku. V ní se skrývalo zařízení, které umožňovalo přenášet pohyb ruky na monitor počítače a posunovat „brouka“, jak se tehdy říkalo kurzoru.

Už víte, o čem je řeč? Ano, o počítačové myši. Ta původní se svým dnešním kolegyním příliš nepodobala. Byla hranatá a nepohodlná a měla pouze jediné tlačítko. Ve spodní části byly dvě vzájemně kolmá kolečka, jedno pro jízdu vpřed a vzad, druhé pro pohyb stran.

Doug Engelbart na vývoji počítačové myši pracoval pět let předtím, než svůj vynález předvedl veřejnosti. Patentovat si ji nechal v roce 1970 pod názvem Indikátor X-Y pozice pro zobrazovací systém.

Spolu s myší předvedl Engelbart i počítačovou klávesnici s pěti tlačítky, jejichž kombinací bylo možné napsat všechny běžné znaky. Předpokládal totiž, že uživatel bude mít při práci jednu ruku stále na myši, takže nebude moci psát deseti prsty.

Jedna z myšlenek Douga Engelbarta byla: „Počítače mohou být prostředkem k tomu, aby se svět stal lepším.“  Je to pravda?

odkaz:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *