6 let uplynulo od smrti Pavla Landovského

Jak zněl opakovaný verdikt na DAMU?

„Nepřijat! Pro nedostatek talentu a fantazie!“ Tak zněl opakovaný verdikt komise na DAMU. Že by měl jeden z našich nejoblíbenějších herců nedostatek talentu? Nedostatek fantazie? Mladík, který nosil sako po Jeanu Maraisovi a dokázal si v mládí vydělávat tím, že si s kamarádem vykopali vlastní uhelný důl? O úsudku komise lze s úspěchem pochybovat!

Toužil se stát hercem, a tak se jím jednoduše na vojně, jak sám říká, „jmenoval“. Působil v mnoha oblastních divadlech. V Pardubicích si jej všimli režisér Smoček a dramaturg Vostrý. Přijeli se podívat na Josefa Somra, ale nemohli přehlédnout nepřehlédnutelného Landovského! Nabídli mu angažmá v Činoherním klubu. A byl to záhy právě Pavel Landovský, který se svým osobnostním herectvím podílel na zlaté éře tohoto divadla. Nezapomenutelné výkony v Revizorovi a Višňovém sadu v režii Jana Kačera mu přinesly uznání doma i v zahraničí. V Itálii o něm psali jako o velkém hereckém objevu.

Pavel Landovský byl označován jako tzv. naturbusch – samorost. Díky daru od boha ale hranice svého typu překračoval. Byl nadán citovostí, bouřlivou emocionalitou i smyslem pro „šaškovství“… V jednom z prvních méně známých filmů s názvem Každý mladý muž v režii Pavla Juráčka si zahrál se svým kamarádem Václavem Havlem, který zde hrál vojáka přistiženého při kouření. Všimněte si, budoucí pan prezident zde byl pro své ráčkování nadabován. Přátelství s Václavem Havlem trvalo dlouhá léta. Byli originální, odvážní. V utajení, u hrobu Pavlovy babičky, si předávali protistátní informace. Po podpisu Charty 77 byl Landovský pronásledován STB. Doma nesměl hrát. Získal angažmá ve vídeňském Burgtheatru. Na cestu do Rakouska mu dal Václav Havel svůj svetr, aby mu nebyla zima. Landovský si myslel, že mu ho brzy vrátí. Byl však záhy zbaven občanství a domů se vrátil až po roce 1989.

Pavel Landovský miloval život, pravdu, lidi rovného charakteru. A velice miloval ženy. S humorem sobě vlastním říkal: „V mládí jsem se dokázal zamilovat i do dámského kola.“

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *