Čína plánuje vybudovat 7x silnější urychlovač částic než je CERN

Čínští vědci již dokončili počáteční koncepční návrh supergranulárního částicového srážeče, který bude větší a silnější než jakýkoli urychlovač částic na Zemi.

Čína plánuje vybudovat obrovský urychlovač částic dvakrát větší a sedmkrát tak silný jako velký Hadronový CERN. Hlavním cílem je odhalit novou fyziku mimo standardní model a mechanizmus Brout-Englert-Higgs spolu se stopami k pochopení temné hmoty a supersymetrie.

Kruhový elektronový pozitronový srážkový systém je v roce 2012 navržen čínským vysokoenergetickým fyzikem, který má v roce 2012 kolující elektronový pozitronový srážeč (CEPC) a získává kladné odpovědi od mezinárodního společenství.

Pokud bude vše probíhat podle plánu, bude výstavba prvního projektu CEPC zahájena v letech 2020 až 2025, po němž bude pokračovat druhá etapa v roce 2040. CEPC umožňuje široký program fyziky. Jako elektro-pozitronový kolidovač je vhodný pro přesné měření, ale také má silný objevový potenciál pro novou fyziku.

Devět světových špičkových fyziků mělo v Pekingu rozhovory tváří v tvář a společně s veřejností sdílelo názory na nové příležitosti v oblasti fyziky po objevu Higgsa.

Pod vedením Shing-Tung Yau, medailisty Fields, se diskusí zúčastnila skupina významných vědců Nima Arkani-Hamed, David Gross, Gerard ‚t Hooft, Joseph Incandela, Luciano Maiani, Hitoshi Murayama, Yifang Wang a Edward Witten.

Ústav spolupracuje s hlavními úkoly fyziky v oblasti energetiky v Číně, například Beijing Electron Positron Collider a experiment Daya Bay Reactor Neutrino. Nyní vědci doporučují ambicióznější nový akcelerátor se sedminásobnou energetickou hladinou velkého Hadronového kladiva v Evropě.

Tento stroj by mohl být později přebudován na vysokoenergetický protonový protonový sběrač s fyzikálním potenciálem daleko za továrnou Higgs.  Podzemní prstenec rozbíjejících se částic má mít alespoň dvojnásobek velikosti současného – Velkého Hadronového Collideru (CERN). S obvodem 80 kilometrů by čínský akcelerátor komplex obklopoval celý ostrov.

Podle zprávy China Daily bude tento nový urychlovač částic schopen generovat miliony Higgsových bosonových částic. Standardní model fyziky je soustředěním teorií, které fyzici odvodili – a opakovaně zlepšovali -, aby vysvětlili vesmír a jak se vzájemně ovlivňují nejmenší stavební kameny našeho vesmíru. Samozřejmě existují problémy se standardním modelem, které mají být vyřešeny. Například gravitace ještě nebyla efektivně spojena do rámce.

Jedním z hlavních cílů  je, aby  CEPC byla mnohem mezinárodnější díky rozsáhlé účasti a příspěvkům z celého světa a pozvedla studijní skupinu CEPC na mezinárodní organizaci.

Foto: https://sciencesprings.wordpress.com,http://tech.sina.com.cn/d/i/2016-08-11/doc-ifxuxnai9850580.shtml

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama