Dětské hračky o které se zajímá i armáda

Vědci našli v hračkách pro děti časové krystaly, o které se v tajnosti zajímá i armáda

  • Časové krystaly by mohly najít využití od kvantových počítačů po atomové hodiny.
  • Jde o exotický stav hmoty, kdy atomy krystalu nejsou jen pravidelně uspořádané, ale navíc kmitají.
  • Poprvé byly časové krystaly připraveny v roce 2016, nyní se je podařilo objevit i v hračkářství.

Obyčejný set pro děti na pěstování barevných krystalů připravil vědcům překvapení. Zcela náhodou zjistili, že se v něm nachází časové krystaly, což je exotický stav hmoty, který byl poprvé připraven teprve v roce 2016. I přesto se pro tyto krystaly nabízí široká škála uplatnění od atomových hodin po kvantové počítače. Jejich výzkumem se proto zabývá už i americká armáda.

Časový krystal ve fosforečnanu monoamonném našli vědci z Yaleovy univerzity jen náhodou. Odborník Sean Barrett spíše jen z rozmaru vložil krystal z této látky do nukleární magnetické rezonance a byl překvapen. Zjistil, že se dívá na časový krystal. Zmíněný fosforečnan se navíc běžně nachází v soupravách na pěstování krystalů pro děti.

V roce 2012 napadlo nositele Nobelovy ceny za fyziku Franka Wilczeka, že by se krystalové uspořádání mohlo opakovat nejen v prostoru, ale i v čase. Zjednodušeně řečeno to znamená, že atomy krystalu mohou navíc za jistých podmínek bez ustání kmitat. To by jim propůjčovalo jedinečné vlastnosti. Předpověď Wilczeka se podařilo naplnit již v roce 2016, kdy byl první časový krystal připraven.

„Časový krystal je ve stavu věčného pohybu, kmitá na subharmonických frekvencích vzhledem k vnějším podnětům,“ píše fyzik Petr Kulhánek v obšírném článku, který nabízí hlubší pohled na nový exotický stav hmoty. Myšlenka  věčného pohybu či kmitání zní trochu jako perpetuum mobile, což má být stroj, který vykonává práci bez vnějšího dodávání energie.

Podle Kulhánka je to ale jen zdání. Z kmitání z jedné strany na druhou nelze energii nijak získat. „Oba stavy mají nejnižší možnou energii a jde o základní stavy systému,“ vysvětluje a dodává, že naopak k zastavení tohoto pohybu by musela být energie dodána.

Objev časových krystalů není objevem zdroje nevyčerpatelné energie. Podle vědců se ale nabízí celá řada praktického využití. Podle samotného Kulhánka by časové krystaly mohly umožnit konstrukci nového typu počítačové paměti. Stejně tak by se mohly uplatnit při stavbě kvantových počítačů nebo vylepšení atomových hodin, gyroskopů a magnetometrů.

Potenciál časových krystalů si zjevně uvědomuje i americká armáda, která zřídila na jejich výzkum speciální výzkumnou skupinu. Výzkum vojenských vývojářů DARPA je oficiálně tajný.

Foto : Zdroj : www.lifecoachcode.comzahranicni.ihned.cz

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama