5 zajímavých a zároveň dechberoucích faktů o našem vesmíru

Nekonečné nemusí být jen množství hvězd, ale i vesmírů

Vesmír představuje pro mnohé něco neznámého, protože jeho velikost je v porovnání s naším malým světem, respektive Zemí, opravdu ohromná. Už jen v naší galaxii je obrovské množství planet, hvězd a dalších objektů, které lidstvo nedokáže ještě velmi dlouhou dobu prozkoumat, pokud je to vůbec možné. Přesto je úctyhodné, za jak krátkou dobu jsme o vesmíru načerpali spoustu nových poznatků, i když jak jsem zmiňoval, sotva jsme nahlédli „pod povrch“ celé problematiky a komplexnosti vesmíru. Pojď tedy nahlédnout do tohoto tajemného světa a přečti si 10 zajímavostí, které jsi o vesmíru zřejmě nevěděl.

1. Když se díváš na noční oblohu, díváš se do minulosti

Jak je to vůbec možné? Jednoduchá matematika a fyzika. Hvězdy, které vidíme na noční obloze, jsou od nás vzdáleny několik desítek, ba až stovek světelných let (1 světelný rok = 9,460,528,400,000 kilometrů). Kvůli obrovské vzdálenosti trvá velmi dlouhou dobu (v pojetí lidského vnímání), než k nám světlo z hvězd dorazí a tím pádem na noční obloze vidíš jen to, jak dané hvězdy vypadaly v minulosti. Například Vega, nejjasnější hvězda v souhvězdí Lyra a celkově pátá nejjasnější hvězda na obloze, je od naší Země vzdálená „jen“ 25 světelných let, což je relativně blízko. To znamená, že na noční obloze se díváme na světlo, které hvězda vyzařovala před 25 lety. V případě jiných hvězd však může jít o stovky až tisíce let.

2. Ve vesmíru můžeš nalézt gigantický oblak tvořený alkoholem

Sagittarius B ti zřejmě nic neříká, ale jde o molekulární mračno, které se nachází v blízkosti centra naší galaxie, Mléčné dráhy. Vzdálené je od Země 26 000 světelných let, čili nám zůstanou jen oči pro pláč, ale jde opravdu o obdivuhodný objekt, který obsahuje desítky miliard litrů alkoholu. Nepochybuji o tom, že by dokázal zásobovat lidstvo tisíce let (pokud bychom tu po takové době lidstvo ještě našli).

3. Nejvyšší hora v naší Sluneční soustavě se nachází na Marsu

Nazývá se Olympus Mons (Hora Olymp) a jde o nejvyšší horu ze všech planet, které se nacházejí v naší Sluneční soustavě. Tato hora je ve skutečnosti obrovská sopka, která by nejvyšší vrchol naší Země, Mount Everest, pokořila hned několikrát. Hora Olymp na Marsu je totiž vysoká 26 kilometrů, přičemž průměr základny (ve tvaru kužele) má 624 kilometrů. Dost na to, aby zakryla téměř celou Francii.

4. Neutronové hvězdy jsou nejrychleji se točící objekty ve vesmíru

Neutronové hvězdy jsou objekty, které vzniknou po výbuchu supernovy, přičemž jde o závěrečné stádium vývoje hmotných hvězd. Předpokládá se, že jde o nejrychleji rotující objekty ve vesmíru – ohledně rotace neutronové hvězdy mluvíme o pulsaru. Pulsary do okolí uvolňují záření, respektive záblesky, které zasahují určitou část vesmíru. Velmi zjednodušeně, impulzy tohoto záření (přesněji rychlost těchto impulsů) dávají astronomům možnost zjistit rychlost rotace. Nejrychlejší známý pulsar je takzvaný PSR J1748-2446ad, přičemž dokáže rotovat rychlostí až ohromných 70 000 kilometrů za sekundu.

5. Lžíce hmoty z neutronové hvězdy může vážit až miliardu tun

Jak jsem zmiňoval, neutronové hvězdy jsou nejrychleji rotující objekty ve vesmíru, ale nejen tento extrém je o nich dosud znám. Tyto objekty mají neuvěřitelnou hustotu a jsou složeny převážně z neutronů. Jelikož vznikají při výbuchu supernovy působením extrémního tlaku, hmotnost celé hvězdy se stlačí do velmi malého objemu. Odhaduje se, že pokud bys dokázal dostat na obyčejnou lžíci část této hmoty přímo z centra neutronové hvězdy, vážila by zhruba miliardu tun.

zdroj:https://refresher.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *