Poslední záchrana lidstva v ohrožení

Může za to globální oteplování

Na zabezpečení globální zásoby semen rostlin vydá norská vláda 4,4 milionu dolarů (přes 102 milionů korun). Úložiště postavené na Špicberkách musí po teprve devíti letech projít modernizací. Vysoké teploty způsobují tání okolního ledu a voda se dostává nebezpečně blízko k chráněnému obsahu trezoru. Zásoby vzorků rostlin, které mají zachránit lidstvo v případě globální pohromy, jsou v ohrožení.

Oslo – Semena rostlin ve Špicberském globálním úložišti v Norsku, která mají v případě katastrofy poskytnout lidstvu možnost vypěstovat si znovu potravu, sama nejsou v bezpečí. Paradoxně je ohrožují globální klimatické změny.

Trezor se nachází ve 130 m n. m. v pískovcovém masivu věčně zmrzlé půdy za polárním kruhem. Ledovec, který ho obklopuje, ale vlivem extrémně vysoké teploty taje.

V květnu dokonce rozmrzlá voda zaplavila přístupový tunel do trezoru, ve kterém se nachází semena více než 4000 druhů rostlin a plodin z celého světa. Žádné vzorky nebyly naštěstí poškozeny.

Norská vláda přesto rozhodla, že komplex projde modernizací. Zaplatí za ni 4,4 milionu amerických dolarů (přes 102 milionů korun).

Právě okolní věčně zmrzlá půda a nadmořská výška přitom měly zásoby chránit pro budoucí generace. A to bez nutnosti lidského dohledu. S tím se počítalo už během výstavby a při otevření skladu v roce 2008.

V současné době ale musí být prostory nepřetržitě sledovány. Přebytečnou vodu v případě nutnosti odčerpávají pumpy.

Norové jsou proto nuceni „prozkoumat potenciální řešení, které by dokázalo naložit se zvýšeným objemem vody, jenž je následkem vlhčího a teplejšího klimatu na Špicberkách“, stojí ve vládním prohlášení, ze kterého cituje britský The Guardian.

Jen zabezpečení přístupového tunelu bude Nory stát 1,6 milionu dolarů (37 milionů Kč). Dále budou nad trezorem vybudovány kanály, které oddělí tající led od jeho stěn. V interiéru tunelu vyroste vodotěsná stěna.

Výstavba úložiště se před více než 10 lety vyšplhala na 9 milionů dolarů (téměř 209 milionů Kč). V případě globální katastrofy má pomoci přežít obyvatelům, kteří na Zemi zůstanou. I kdyby z povrchu zemského zmizely zdroje potravin, úložiště semen umožní dalším generacím znovu pěstovat rostliny a obstarat si obživu.

Během své krátké existence už musel být trezor jednou otevřen, a to kvůli válce v Sýrii. O vydání části vzorku semen rostlin před dvěma lety požádali syrští vědci z Mezinárodního centra pro zemědělský výzkum v suchých oblastech (ICARDA) v Aleppu, které padlo do rukou bojujících skupin.

Foto:Zdroj:zpravy.aktualne.cz,www.offthegridnews.com,zpravy.idnes.cz,zn.sk

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama