Muzikoterapie

Uzdravení pomocí hudby

Muzikoterapie se stala vědeckou disciplínou koncem 19. století. Vliv hudby na člověka se připisoval na vnitřní psychickou vyrovnanost a také morální postoje. Bylo dokázáno, že emoce způsobené pasivním poslechem vyvolávají reakce, které ovlivňují biochemické pochody v lidském organismu a také, že pomocí tempa a hudebního rytmu lze řídit tep a dech a dokonce i složitější neurofyziologické procesy.

Na hudbu reaguje naše tělo, orgány, smysly, ale i duše.

Terapie pomocí hudby je v dnešní době využívána téměř ve všech oborech medicíny, obvykle se jedná o tzv. komplexní terapii. Především v psychiatrii se uplatňuje jako komunikační prostředek s pacienty a to formou individuálních, nebo skupinových psychoterapií.

Pacientům muzikoterapie usnadňuje adaptaci, uklidňuje je, usnadňuje relaxace a celkově zpříjemňuje pobyty v nemocničních zařízeních.

Pro uvolnění bychom měli vybírat díla neutrální, která emocionálně nedráždí, například z oblasti realaxační hudby. Pro realaxaci můžeme používat hudbu podle vlastní volby a záliby.

Hudba působí na emocionální sféru, uvádí posluchače do příjemné nálady a její rytmus určuje frekvenci tepu a ovlivňuje dýchání.

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama