Srnčí zvěř hyne na otravu řepkou

Hradecko – Na otravu řepkou hyne v tomto období po desítkách srnčí zvěř. Způsobuje jim totiž slepotu, kolaps orgánů a smrt. Nejčastěji na to doplatí mladé, nezkušené kusy, které této zelené pastvě neodolají. Pět takových případů se nedávno stalo u Jaroměře na Královéhradecku.

Srnčí zvěř shání v zimním období potravu obtížně a řepka, kterou jsou osety velké plochy polí po celých Čechách, je pokušení, kterému není snadné odolat. V zelených listech ozimé řepky ale na zvířata číhá bolestivá smrt. „V řepce se nachází specifická aminokyselina, která působí jako jed na játra a na ledviny srnčí zvěře,“ říká veterinář Miroslav Věříš.

Otrávenou srnu snadno pozná i laik. Některé z nich proto končí ve stanicích pro zraněná a handicapovaná zvířata. Pomoct jim ale většinou nelze. David Číp ze Záchranné stanice pro handicapovaná zvířata Jaroměř popsal, že otrávená zvěř je nafouklá, apatická, má problémy s motorikou, mimo jiné jsou postižené kusy také krotké.

Myslivce tento problém trápí už řadu let a množství otrávených kusů rok od roku roste. Nové odrůdy řepky totiž obsahují méně hořčin a jsou pro srny chutnější. Na následky otravy během zimy v průměru uhyne asi deset procent srnčí zvěře. Otrava řepkou bývá jednou z nejčastějších příčin úhynu srnčí zvěře v zimním období. Škody na honitbách dosahují statisícových částek.
Řepka, která se hned z několika důvodů na našich polích pěstuje čím dál častěji (je nenáročná na pěstování a levná), totiž obsahuje aminokyselinu SMCO, která se v průběhu trávení mění na jedovatou látku poškozující červené krvinky.
Zvěř pak trpí nedostatečným zásobováním důležitých orgánů kyslíkem. A nejvíc trpí mozek. Zvěř pak doslova blbne. To, že se vám ze vzrostlé řepky do cesty připotácí omámená srnka, pak není vůbec nic neobvyklého. Bohužel, pokud zvěř nezvolí smrt na silnici, stejně téměř s jistotou zemře na poškození životně důležitých orgánů.
Foto Zdroj : http://www.ahaonline.cz,http://www.ceskatelevize.cz, http://marinascarrphotography.com
Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama