Karel Zich zemřel v roce 2004 – 13. července

„Český Elvis Presley“

Karel Zich byl zpěvák, kytarista a na rozdíl od svého velkého vzoru Elvise také hudební skladatel. Navíc – a o tom mohl pravý Presley jen snít – doktor filozofie. Na Karlově univerzitě v Praze Karel Zich vystudoval obor estetika-sociologie. Muzika však dostala přednost. Koneckonců, první kytaru dostal v jedenácti letech.

V první polovině 60. let zpíval se skupinou Framus, na přelomu 70. let se Spirituál kvintetem. V roce 1974 začala jeho sólová kariéra, o dva roky později vydal první sólové album Dům číslo 5. Posluchačům se jeho zpívání líbilo. Ať už zpíval písničky, které převzal, nebo ty, které napsal sám. Těch, které napsal, bylo víc. V polovině 70. let se mu v anketě Zlatý slavík podařil nevídaný skok. Ze 112. na 4. místo. Těsně pod „bednu“. Složil hudbu k několika filmům a je autorem skladby pro fontánu v Mariánských lázních. Se svou kapelou nebo jen sám s kytarou vystupoval nejen u nás, ale ve většině zemí Evropy, ve Spojených státech, v Kanadě, v Chile, v Brazílii, Austrálii, na Islandu a já nevím, kde ještě. Prodal přes milion desek. A měl smysl pro humor.

„No, máme už dvě děti, tak to třetí… Já jsem totiž do dvou let nechodil a nemluvil…“

Když začal mluvit, vzpomínali rodiče teskně na chvíle, které strávili s mlčícím dítětem. Ale když začal zpívat, smutek je přešel. Radost ho přebila.

Dne 13. července 2004, před bezmála pěti lety, dostal Karel Zich infarkt během potápění poblíž města Porto Vecchio na Korzice. „Český Elvis Presley“ odešel. 10. června by mu bylo šedesát let.

zdroj :https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *