Otec halucinogenu švýcarský chemik Albert Hoffman

Dožil se 102 let

Albert Hofmann se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu.Vystudoval chemii a od roku 1929 spolupracoval s profesorem a významným farmaceutem Arthurem Stollem.

Hofmannovým úkolem bylo chemickou cestou vyrábět látky obsažené v léčivých bylinách. V polovině 30. let se dostal ke studiu alkaloidů námelu. Uspěl při výrobě alkaloidu ergobasin, který dodnes obsahují nejpoužívanější léky v porodnictví.

Poté se Hofmann začal zabývat dalším upotřebením kyseliny lysergové, kterou využil při výrobě ergobasinu. V roce 1938 tak vytvořil látku s laboratorním názvem LSD-25.

LSD-25 ale mělo jen sedmdesátiprocentní účinnost ergobasinu. Testy ukázaly, že „pokusná zvířata po aplikaci jeví známky neklidu…“. Látka ale nevykazovala žádné další přednosti a testování bylo zastaveno

Albert Hoffman, který neúmyslným objevem změnil kulturu 60. let. Otec halucinogenu LSD skonal po zástavě srdce ve svém domu poblíž Basileje. Ode dne, kdy si látkou LSD-25 při experimentu nechtěně potřísnil ruku, uplynulo 65 let.

Hofmann účinky látky LSD-25 objevil náhodou 16. dubna roku 1943. Ačkoli prý dbal bezpečnostních opatření, kapka mu potřísnila ruku. Během experimentů pak začal cítit neklid a později intenzivní pocity úzkosti i štěstí.

Po třech dnech si Hofmann 250 mikrogramů látky experimentálně nanesl na prst. Intenzivní halucinace „kaleidoskopických barev“ ho provázely i při cestě domů na bicyklu, začalo se mu deformovat vnímání času.

„Měl jsem pocit, jako bych se rozkládal za živa,“ popsal Hofmann své pocity po příjezdu domů. „Vstoupil do mě démon, posedl mé tělo, mysl a duši. Vyskočil jsem, řval z plných plic a snažil se osvobodit od něj, ale po chvíli jsem se zhroutil a bezmocně jen ležel na pohovce.“

Hofmann a kolegové v experimentech na sobě samých přesto pokračovali v domnění, že LSD by se dalo používat v léčení psychických chorob. Firma Sandoz, pro kterou chemik pracoval, dokonce zahájila výrobu halucinogenu v podobě tablet pro lékařské účely.

„Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé zneužili,“ hájil podle ČTK později svůj objev Hofmann.

Chemik nesouhlasil s pozdějším zákazem LSD a trval na jeho použitelnosti v lékařství. Později se věnoval i výzkumu jiných halucinogenů a na konci 70. let napsal o svém nejznámějším objevu knihu LSD, mé nezvedené dítě.

Zemřel v úterý ve vsi Burg im Leimental, kde žil na odpočinku. O jeho úmrtí informovali zastupitelé obce.

Armádní testy a „druhý objevitel“ Timothy Leary
V padesátých letech výzkumy LSD převzala americká vláda a CIA. Agenti zkoumali možné využití látky při výsleších nepřátel. Výzkum však provázela obvinění, že rozvědka testuje LSD na osobách, kteří o tom netuší.

Na konci šedesátých let byl výzkum zastaven a USA i další země zařadily LSD na seznam zakázaných látek. Už předtím ho ale objevili intelektuálové v čele se spisovatelem a psychedelickým guru Timothy Learym, který drogu propagoval. LSD se stalo oblíbenou drogou kulturní scény konce 60. a začátku 70. let.

Zájem o LSD pak postupně upadal, ale dodnes se řadí mezi nejčastěji užívané drogy. V současném Česku ho podle průzkumu vyzkoušelo 6,8 procenta lidí, uvedla ČTK. To halucinogen řadí na šestou pozici nejužívanějších drog. Žebříček vede alkohol, marihuana, extáze, pervitin a v poslední době i kokain.

foto :https://medium.com/

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ve-102-letech-zemrel-otec-lsd-albert-hofmann.A080430_160653_vedatech_dp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *