14.2. Oslava Svatého Valentýna

Ochránce zamilovaných, nebo léčitel?

Kdo vlastně byl Valentýn, tento ochránce zamilovaných a odkud pocházel?

První legenda tvrdí, že byl popraven kvůli lásce. Císař Markus Aurelius Claudius zvaný Germanikus tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností.  Jenže Valentýn i přes zákaz zamilované páry tajně oddával. A v nemilost císaře upadl i proto, že mužům radil, aby své ženy neopouštěli a do válek neodcházeli. Tím si podepsal ortel a 14. února 269 ho císař nechal popravit.

Druhá legenda naznačuje, že Valentýn zemřel kvůli svým léčitelským schopnostem. Podařilo se mu totiž uzdravit syna známého rétora Kratóna – podle legendy se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a syna zázračně uzdravil. Římští senátoři Valentýna obvinili z nekalých praktik a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře a sťat.

Zvyků okolo tohoto svátku se traduje mnoho na různých místech světa.

Valentýna slavíme i v Česku

Oslavy svátku sv. Valentýna v českých zemích jsou relativně nová záležitost, převzata z Ameriky, kde jistý krachující obchodník Walter Scott tento svátek opět vyzdvihl a v podstatě i obnovil. Z tohoto důvodu vzniklo i to, že Valentýn je americký výmysl. Ne. Scott se pouze opřel o něco, co už dávno existovalo, a oprášil dávnou tradici svátku zamilovaných. U nás jako patroni rodiny byli dřív uctíváni spíše sv. Jáchym a sv. Anna a samozřejmě sv. Josef se svatou rodinou. Tradice sv. Valentýna coby patrona snoubenců se výrazněji rozšířila až po roce 1989.

I když z různých anket i nadále vychází, že Češi za svátek zamilovaných mnohem více považují 1. květen, před 14. únorem mají ale i u nás květinářství každoročně nabito. A to i když v českém prostředí není tradice sv. Valentýna tak silná jako třeba Itálii.

A tak dnešního dne proudí tolik pozitivní energie mezi lidmi, že by bylo dobré zamyslet se, zda není škoda, že takový svátek se neslaví každý den.

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama