14.2. Oslava Svatého Valentýna

Ochránce zamilovaných, nebo léčitel?

Kdo vlastně byl Valentýn, tento ochránce zamilovaných a odkud pocházel?

První legenda tvrdí, že byl popraven kvůli lásce. Císař Markus Aurelius Claudius zvaný Germanikus tehdy zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností.  Jenže Valentýn i přes zákaz zamilované páry tajně oddával. A v nemilost císaře upadl i proto, že mužům radil, aby své ženy neopouštěli a do válek neodcházeli. Tím si podepsal ortel a 14. února 269 ho císař nechal popravit.

Druhá legenda naznačuje, že Valentýn zemřel kvůli svým léčitelským schopnostem. Podařilo se mu totiž uzdravit syna známého rétora Kratóna – podle legendy se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a syna zázračně uzdravil. Římští senátoři Valentýna obvinili z nekalých praktik a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře a sťat.

Zvyků okolo tohoto svátku se traduje mnoho na různých místech světa.

Valentýna slavíme i v Česku

Oslavy svátku sv. Valentýna v českých zemích jsou relativně nová záležitost, převzata z Ameriky, kde jistý krachující obchodník Walter Scott tento svátek opět vyzdvihl a v podstatě i obnovil. Z tohoto důvodu vzniklo i to, že Valentýn je americký výmysl. Ne. Scott se pouze opřel o něco, co už dávno existovalo, a oprášil dávnou tradici svátku zamilovaných. U nás jako patroni rodiny byli dřív uctíváni spíše sv. Jáchym a sv. Anna a samozřejmě sv. Josef se svatou rodinou. Tradice sv. Valentýna coby patrona snoubenců se výrazněji rozšířila až po roce 1989.

I když z různých anket i nadále vychází, že Češi za svátek zamilovaných mnohem více považují 1. květen, před 14. únorem mají ale i u nás květinářství každoročně nabito. A to i když v českém prostředí není tradice sv. Valentýna tak silná jako třeba Itálii.

A tak dnešního dne proudí tolik pozitivní energie mezi lidmi, že by bylo dobré zamyslet se, zda není škoda, že takový svátek se neslaví každý den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *