Z čeho se vyrábějí syntetické barvy

Radium  je z řady kovů alkalických zemin, silně radioaktivní prvek vznikající rozpadem uranu a thoria

Marie curie v roce 1898 objevila radium a tvrzení, že má posilující účinky dostalo tento nebezpečný prvek do zubních past, vody, potravin a léčiv. Zářivě světélkující zelená byla přidávána i do kosmetiky a šperků a to až do poloviny 20. století!

Nebyly známy škodlivé účinky radia, jeho radioaktivní škodlivost, nikdo se tím nezabýval, šlo samozřejmě o prosperitu trhu převažujícími vizuálními benefity. Vypadal neškodně, ale ukázalo se, že je smrtelně škodlivý. Používaly se ale další pigmenty barev a to modrá, bílá, zelená a oranžová. S výrobou zářivě bílé začali již Řekové a to zpracováním olova. Olovo je těžký toxický kov. Problém je v tom, že u lidí je olovo přímo absorbováno do těla, dostává se do krve, měkkých tkání a kostí. V nervovém systému narušuje funkci vápníku, což způsobuje různé poškození, jako například vysoký krevní tlak nebo poruchy učení.

Olovnatá běloba byla jedinou možností až do 19. století pro bílý olej, nebo temperu, přípravovanou rozemletím olověné cihly na prášek, čímž se lidé vystavovali vysoce toxickým prachovým částicím. Otravě olovem se říkávalo ,,Saturninská kolika“. Vyvolávala paralýzu, deprese, kašel a dokonce i slepotu. Dokud nebyla  v 70.letech byla zakázána.

Další barvou je vysoce nebezpečná zelená vyráběná uměle a nazývána Sheelovou(zelené minerální barvivo, arzenitan meďnatý) a Pařížskou zelení(měďnatý acetoarsenitan, velmi jedovatý insekticid a pigment).  Byly poprvé uvedeny na trh v 18. století a oproti zelené vyrobené z přírodních materiálů byly mnohem zářivější a živější.

Začaly se používat pro výrobu barev, barvení textilu, dortových dekorací, mýdel, hraček, sladkostí a oblečení. Působení arsenu u lidí způsobuje poškození funkce buněk, rakovinu a srdeční onemocnění. V 18. století docházelo v textilních továrnách k otravám dělníků. Říká se, že Napoleon zemřel na otravu arsenem, protože měl svůj pokoj vytapetován zelenými tapetami. V roce 1820 byl zveřejněn recept výroby a došlo k zákazům. O století později byl arsen opět použit jako insekticid. Syntetická zeleň byla nejrozšířenějším a nebezpečným vyráběným pigmentem.

Co se týče obsahu radia, tu měla v sobě pro změnu barva oranžová. Před druhou světovou válkou se vyrábělo keramické nádobí, které mělo krásnou přitažlivou barvu a přímo radioaktivně zářily. Ovšem o radiaci a s ní i spojená rizika vzniku rakoviny se nevědělo až do konce 19. století . Během druhé světové války vláda USA zkonfiskovala všechen uran na výrobu výbušnin a komise pro jadernou energii v padesátých letech tyto restrikce zmírnila a tak se uran vrátil do továren na keramiku a sklo. Starožitné nádobí vykazuje stále radioaktivitu!

Velkým rizikem jsou syntetická potravinářská barviva, na která stále ještě občas narážíme.

Foto:http://www.magazin-zivotny-styl.com

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama