Josef Toufar a Čihošťský zázrak

Farář  Josef Toufar se narodil 14.7. 1902

Ke svému kněžskému poslání se Josef Toufar dostal až v osmatřiceti letech. Sloužil v obci Číhošť na Havlíčkobrodsku. O Vánocích v roce 1949 se v tamním kostelíčku stala podivná věc: několik farníků vidělo, jak se ze strany na stranu pohnul půlmetrový oltářní kříž. Zvěst o Čihošťském zázraku se rozletěla do světa.

Před farou zanedlouho zastavil černý tatraplán Státní bezpečnosti. Farář byl zatčen a odvlečen do věznice ve Valdicích. Tam ho čekalo kruté bití, týrání žízní, mučení elektrickým proudem. Byl přinucen podepsat přiznání, že sexuálně zneužíval malé děti – pozdější vyšetřování vyloučilo pravdivost těchto obvinění – a že křížkem pohyboval skrytě sám.

Pohyb křížku se nepodařilo vysvětlit dodnes. Žádný z mechanismů, který StB sestavila, podle rekonstrukcí buď nemohl fungovat, nebo by musel být na holém oltáři jasně viditelný. Komunistické orgány nechaly na téma čihošťského zázraku natočit propagandistický snímek Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, který měl katolickou církev usvědčit z podvodu a zinscenování zázraku. Měl v něm hrát i sám kněz, ale protože kvůli mučení dorazil na natáčení ve zuboženém stavu a nehodlal spolupracovat, zhostil se jeho role známý žalobce z politických procesů, prokurátor Karel Čížek. Film se na krátkou dobu dostal do kin – ovšem v obci Čihošť a jejím okolí se promítat nesměl.

V kritickém zdravotním stavu byl kněz převezen do pražského státního sanatoria, kde vzápětí zemřel. Jedna ze zdravotních sester později vypověděla: „Viděla jsem už v životě hodně, ale nikdy tak hrozný případ násilí. Na jeho těle nebylo jediné nekrvavé místo, z úst mu vytékaly sliny a krev…“ Na zásah StB byla do úmrtního listu uvedena příčina smrti „prasklý žaludeční vřed“. Tělo skončilo v hromadném hrobě v Praze-Ďáblicích pod falešným jménem. Příbuzným byla smrt oznámena až po čtyřech letech.

zde odkaz na článek o sadistickém estébákovi, který faráře umlátil:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sadista-s-basnickym-jmenem-estebak-macha-umlaceni-farare-tou/r~1f51cb3ceb7011e8a09cac1f6b220ee8/

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?searchType=1&display=1944

foto:http://wiez.com.pl/2017/07/14/kazanie-krzyz-i-morderstwo/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *