Sebeobrana – Plynová pistole

Né každý má zbrojní průkaz a finance na střelnou zbraň a tak je možno si zakoupit plynovku, která vás vyjde i s náboji cca na 2000.-Kč. Navíc v České republice je dosti složité stát se vlastníkem zbrojního průkazu.

Sebeobranné plynové zbraně se dělí na pistole a revolvery. Jedná se o zbraně kategorie D dle zákona o zbraních, které jsou volně prodejné od 18ti let. A proto pozor, ačkoliv pepřový sprej a plynová pistole na pepřové náboje mají podobný efekt, pepřový sprej zákon nezná, zatímco plynovku  ano a na její použití se vztahují omezení a povinnosti, včetně postihů za jejich porušení.

 

 

ZORAKI M 906

 

Zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů, upravuje střelné zbraně a střelivo do nich. Střelnou zbraní se rozumí zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie při výstřelu, zkonstruovaná pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost. Jde především o palné zbraně, u kterých je funkce odvozena od uvolnění chemické energie (nejběžněji hoření střelného prachu), mechanické zbraně využívající nahromaděné mechanické energie (luky, kuše, praky atd.) a plynové zbraně, v nichž je využit stlačený plyn nebo vzduch (tzv. vzduchovky, větrovky apod.).

Kategorie D – „Zbraně nepodléhající registraci“

Zbraněmi kategorie D jsou
a) historické zbraně,
b) zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů,
c) palné zbraně určené pro střelbu náboji typu flobert s energií střely na ústí hlavně do 7,5 J,
d) plynové zbraně na vzduchovou kartuš,
e) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J,
f) expanzní zbraně a expanzní přístroje,
g) mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
h) znehodnocené zbraně, na kterých byly provedeny takové nevratné úpravy, které znemožňují jejich použití ke střelbě,
i) zbraně, na kterých byly řezem provedeny takové úpravy, které odkrývají alespoň částečně vnitřní konstrukci zbraně, a
j) zbraně neuvedené v kategoriích A až C.

 

POZOR !!! PLYNOVÁ PISTOLE VYPADÁ JAKO OSTRÁ ZBRAŇ

UVĚDOMTE SI, ŽE POKUD VYTASÍTE PLYNOVKU NA ČLOVĚKA, KTERÝ BUDE MÍT OSTROU ZBRAŇ, MŮŽETE SE DOSTAT DO MALÉRU, ALE TO  JE SAMOZŘEJMĚ FILOZOFIE

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama