Základní potřeby pro přežití

Pud sebezáchovy nám velí

Při katastrofách, či neočekávaných situacích  ztrácíme sebekontrolu, hroutíme se a necháváme se pohltit sebelítostí. Ale nemá smysl se vzdávat a strkat hlavu do písku, protože se nevzbudíte se ze zlého snu, ale jen si zhoršíte svoji situaci. I v beznadějných situacích  dokáže člověk zvládnout nemožné a to i, pokud je člověk zraněný, či nemocný. Je nutné překonat řadu stresových faktorů a dokážete divy.

Každá nouzová situace  vás vystaví fyzickému  i psychickému tlaku a vy je budete muset překonat.

Stresory při snaze přežít :

 • strach a úzkost
 • bolest, zranění, nemoc
 • zima
 • žízeň, hlad, únava
 • spánková deprivace
 • lítost a samota
 • nuda

Zvládnete to?  Budete muset !

Sebevědomí je důsledkem dobrého tréninku a kvalitních vědomostí.Oboje musíte získat ještě před tím, než se dostanete do krizové situace. Sebedůvěra vám pomůže překonat strach, samotu a lítost. Samozřejmě velice důležitou roli hraje fyzická zdatnost. Čím jste zdatnější, tím lépe zvládnete krizové situace, které mohou být různorodé. Například dlouhý pochod s nemožností spánku. Je dobré si vyzkoušet  nespavost dopředu, aby jste věděli, zda a jak to zvládnete. Prostě si to natrénujte. Vytvořte si rezervy, které vám pomohou vyrovnávat se s únavou a nedostatkem spánku. Při obstarávání potravy a vody budete leckdy muset vyvinout velké úsilí. Budete potřebovat vhodný úkryt, ve kterém si odpočinete a znova naberete sílu.

Bolest a horečka je prvním varovným příznakem zhoršeného fyzického stavu. A přesto, že je to stresující a nepohodlné, nejsou tyto příznaky nebezpečné. Bolest můžete ovládnout a překonat a dokonce to ignorovat. Může se stát, že budete zraněni a pokud nepřekonáte bolest a zůstanete na místě, pak můžete i zemřít.

Soustředění a úsilí mohou na určitý čas zastavit a snížit pocit bolesti, ale i tak je potřeba zranění ošetřit co nejdříve. Mějte na paměti, že dokonce i malý vřed a nebo otok může vést k vážným problémům.

Základní potřeby:

 • Jídlo
 • Voda
 • Oheň
 • Přístřeší

Jejich pořadí bude záviset od místa, kde se budete nacházet. Na poušti bude nejdůležitější voda a v polární oblasti zase přístřeší a oheň. Voda je něco, co lidé považují jako samozřejmost, co je všude kolem nás běžně dostupné a na co jsme zvyklí a nepřemýšlíme o jejím možném nedostatku. Ale například lidé při povodních mají velký problém s pitnou vodou. A existuje mnoho míst na planetě, kde lidé nemají přístup k pitné vodě a dokonce i mnoho měst nemá dostupnou vodu.

Voda je k životu nevyhnutelná a je od ní závislý všechen život. Průměrný člověk je schopný přežít tři týdny bez jídla, ale bez vody pouze tři dny. Proto je voda prioritou číslo jedna. A tak nezačínejte vodu hledat, nebo shánět až ve chvíli, kdy vám dojde, ale co nejdříve najděte zdroj. Nejvhodnější je čerstvá tekoucí, ale všechna voda se dá sterilizovat tabletami, či vařením.

Vše další potřebné o vodě, jejím získávání, uchovávání atd se budete moci dočíst v dalším článku Survival rady.

Informace čerpány z knihy SAS -Příručka jak přežít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *