POSTNÍ NEDĚLE – SMRTNÁ

Také  se jí říkalo Smrtelná

Prastarý a původní název Smrtná neděle jest od dávnověkého obřadu vynášení smrtky ze vsi. Tento obyčej vynášení smrti je pokládán za nejstarší jarní obřad v českém zvykosloví lidovém. Tento obyčej se udržel v podobě takřka nezměněné.
Obřad vynášení slaměné figury Smrti na kůlu (Smrtholky, Morany, Moreny, Mařeny) měl dvě části. V té první nejprve ustrojili loutku ze slámy, přivázali ji na tyčku, obcházeli s ní vesnici, zpívali a koledovali. Nakonec ji hodili do nejbližší řeky, nebo potoka (někde i smrtku upálili) a zima byla symbolicky pochována. Na vynášení smrti navazuje přinášení „líta“ s kterým se vraceli do vsi. Šlo o malý smrček, borovičku, nebo ratolístku, kterou ovázali pestrobarevnými stužkami, ověsili mašlemi a ozdobili barevnými papírky, obrázky. S lítem chodili koledovat po vesnici a dostávali drobné dárečky, nebo pamlsky, třeba jablka, ořechy a koláče. Líto však už přinášela do vsi pouze děvčata. Vítala tak světlo a teplo a otvírala cestu létu.
S křesťanskými Velikonocemi tento obřad nemá nic společného, naopak, církev tento zvyk zpočátku zakazovala jako pohanský.

  1. neděle postní- liščí, černá, pučálná
  2. neděle postní – pražná, sazometná
  3.  neděle postní – kýchavá
  4.  neděle postní – družebná
  5.  neděle postní – smrtná
  6.  neděle postní – květná, palmová

foto: zdroj:https://www.salesko.cz/vynaseni-moreny-2/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *