Oscar Wilde narodil se 16. října 1854

Zlomilo  ho až vězení

Dnes by svoje narozeniny oslavil spisovatel, básník, autor divadelních her, módní ikona své doby a bouřlivák Oscar Wilde. Život irského dandyho je plný těch největších kontrastů, estét a dekadent Wilde dobře poznal prostředí smetánky i věznic a prožil si plný život se všemi jeho vrcholy i pády.

Narodil se 16. října 1854 v Dublinu do bohaté rodiny. Jeho matka Jane byla básnířka, která tvořila pod pseudonymem Speranza, a své děti vedla k lásce k poezii a k umění a moudrosti starých Řeků. Už v dětství se Wilde naučil plynně mluvit francouzsky a německy, což využil při svých cestách po světě.

Básně Wilde psal již při studiích na Oxfordu, kromě toho se už za svých studentských let stal i módní ikonou a udavatelem trendů. Nosil dlouhé vlasy, křiklavá saka, otevřeně se ošklíbal nad sportováním a místo toho se věnoval zdobení interiéru svého pokoje. Ačkoliv svůj život začal spíše jako celebrita, jeho talent se projevil brzy.

Stačilo odpovědět na kritiku v novinách Pall Mall Gazette a hned získal místo recenzenta a dopisovatele i dalších plátcích. Brzy se stal šéfeditorem tehdejšího lifestylového či, chcete-li, společenského magazínu Woman’s World, do něhož psal své první povídky. V té době vznikl například Zločin lorda Arthura Savila či pohádka Šťastný princ. Takřka veškeré jeho významné dílo, které čítá sbírky básní, povídek, slavné divadelní hry jako Vějíř Lady Windermerové či Jak je důležité míti Filipa, či jeho jediný román Obraz Doriana Greye vzniklo během deseti let mezi roky 1885 a 1895.

     Wilde s mužem jeho života Bosiem

Ačkoliv byl Wilde ženatý a otcem dvou synů, o které se s láskou staral, stále ho přitahovali i muži. Nejprve zažil románek s kritikem Robertem Rossem, mužem jeho života byl ale lord Alfred Douglas zvaný Bosie. Wildeovy dřívější vztahy s muži byly založené na kultivovanosti, vzdělání a vzájemné úctě, Bosie však miloval společnost prostitutů z nejnižších vrstev. A pokud byl Wilde kultivovaný provokatér, lord Douglas si vysloveně liboval v té největší zpustlosti.

Vztah s Bosiem stál Wildea pověst a ve svých následcích i život. Lordův otec, markýz z Queensberry podal na Wildea žalobu za nemravnost a sodomii. Měl totiž pocit, že slavný autor kazí jeho syna a ne naopak. Wilde nejprve obvinění nebral vážně. Soudní projednání bral jako frašku, obecenstvo bavil svým sarkasmem, ale právě to pomohlo žalobci vykreslit ho jako zpustlého zvrhlíka. Wilde byl uznán vinným a v květnu 1895 byl odsouzen ke dvěma letům nucených prací.

Pobyt ve věznicích, kde bývalý dandy spal v chladu na pryčnách a číst mohl jedině Bibli, se podepsal na jeho zdraví. Po pádu, způsobeném vyčerpání, básník dokonce ohluchl na jedno ucho. Teprve v posledním žaláři v Readingu mu bylo dovoleno číst a psát, vzniklo zde také poslední velké dílo, Balada o žaláři v Readingu.

Poté, co si Wilde odpykal trest, okamžitě odjel do Francie a do rodné Británie se již nikdy nevrátil. Zřekla se ho rodina i většina přátel, v posledních letech žil v bídě a s podlomeným zdravím. Většinu peněz také utratil za alkohol. Na několik měsíců se k němu sice vrátil Bosie, na nátlak rodiny se ovšem musel vrátit do Anglie. Oscar Wilde zemřel v listopadu 1900 na meningitidu, u jeho smrtelné postele stál jen jeho dávný přítel Robert Ross. Pohřben je v Paříži na slavném hřbitově Pére Lachaise.

 

zdroj:https://www.lui.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *