Bylinná léčba neboli fytoterapie

WHO sdělila účinnost fytoterapie u mnohých nemocí

Zde je seznam jen některých z nemocí  které má  WHO na seznamu.

 • Artritida
 • Deprese
 • Nespavost
 • Cukrovka
 • Impotence
 • Mozková mrtvice
 • Opar
 • Ischias
 • Senná rýma
 • Ekzémy
 • Neplodnost
 • Premenstruační syndrom
 • Zánět pochvy

Byliny je možné užívat v různé podobě. Například sušené směsi, tinktury, maceráty, sirupy, odvary, krémy, masti, obklady a bylinné koupele.

Metoda fytoterapie je jednou z nejstarších léčitelství a přesto se zatracuje i zakazuje a místo ní se lidem aplikují chemické drogy farmaceutických koncernů.

Bylinkami se léčilo od starověku a ještě v pozdním baroku byly tyto metody uznávány. Ovšem jak začal vzrůstat význam chemie a došlo k bouřlivému rozvoji vědy, došlo postupně k úplné chemizaci lékařských věd. Přesto má léčba bylinami stále mnoho příznivců a dalo by se říci, že jich stále více přibývá. Roste zájem o byliny a jejich léčebné účinky.

Ve fytoterapii  se bylinou rozumí každá rostlina, nebo její část, která může být využita jako léčivá. Pojem byliny zahrnuje tedy řasy, kapradiny, květy, kořeny, hlízy, listy, semena, kůru stromů a dokonce i ovoce a zeleninu.

Ve všech kulturách napříč celým světem má bylinná léčba své tradice ať už východní, či západní.

Východní fototerapie

Ta se snaží léčit celého člověka a proto volí individuální přístup ke každému pacientovi. Používá byliny nejen k léčbě určitých fyzických, nebo mentálních potíží, ale i k odstranění jejich příčin. Byliny nejen léčí a posilují lidský organizmus, ale také dodávají mnoho hodnotných živin.

Východní, zejména čínské léčebné postupy vycházejí z předpoklad, že člověk je pod vlivem dvou protichůdných a zároveň se doplňujících sil a to je Jing a Jang. Tyto dvě protikladné síly nemohou existovat jedna bez druhé, vždy se vyskytují spolu avšak v různých poměrech. Dále je člověk ovládán  dalšími živly a těmi jsou kov, voda, dřevo, oheň a země a ty ovlivňují určité orgány lidského těla. Dojde-li k porušení této rovnováhy mezi těmito živly, dojde k narušení sil Jing a Jang a může vzniknout nemoc.

Proto podstatou léčby je nalézt oblast, ve které došlo k narušení toku životní energie, která se nazývá čchi, určit charakter této poruchy a odstranit ji tak, aby opět došlo v organismu k rovnováze. Příčiny spočívají ve vnitřních i vnějších faktorech, jako jsou emocionální problémy, stres a také životospráva, nebo vliv životního prostředí.

Proto byliny mají vyvolat konkrétní reakci organizmu a navrátit mu rovnováhu a harmonii. Další zásadou čínského bylinkářství je, že dává přednost směsím bylin, protože tak je možno jejich účinky lépe vyvážit a harmonizovat. Je-li například třeba použít nějakou bylinu se silným účinkem, přimíchají se do ní směsi byliny, které odstraňují její možné vedlejší účinky.

Západní fototerapie

Je výrazně ovlivněna vývojem vědy a rostliny zde bývají podrobeny vědeckému zkoumání a rozborům. Zjišťuje se jejich složení a izolují se jednotlivé účinné látky. Výzkumy prokázaly, že rostliny obsahují vitamíny, minerální látky, sacharidy, stopové prvky a další prospěšné aktivní látky. Moderní snaha extrahovat z rostliny aktivní složku je v rozporu se staletími ověřenými bylinnými metodami léčby. Je mnoho příkladů, kdy užitím celé rostliny se lze vyhnout vedlejším účinkům. Rostlina totiž obsahuje i další složky, které pacienta před takovými účinky chrání.

V západní fytoterapii se prosazuje snaha léčit člověka, nikoli jen projev nemoci, což se praktikuje i ve východní fytoterapii. Každý člověk má vlastní samo uzdravující energii, tzv. životní sílu a úkolem bylin je podpora této vitální síly, aby k onemocnění vůbec nedocházelo. Příznaky nemoci jsou považovány za signály nerovnováhy. Akutní, krátkodobé potíže mohou být bylinami vyléčeny během několik dní. Chronické stavy si vyžádají dlouhodobější terapii. Avšak je dobré pamatovat na to, že byliny mohou mít vedlejší účinky a proto je dobré poradit se s odborníkem, nebo zkušeným bylinkářem.

Máme-li k tomu podmínky, můžeme si byliny nasbírat sami.

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama