Den boje za svobodu a demokracii

17. listopad

Tento svátek po celém světě známý jako den studenstva se v Česku vztahuje ke dvěma historickým událostem a to rok 1939, kdy jako reakci na nepokoje při pohřbu studenta Jana Opletala rozhodlo Nacistické vedení o uzavření vysokých škol na tři roky. To se stalo v noci ze 16 – 17. listopad a došlo k raziím v Praze a Brně. Cílem bylo dopadnout vedoucí studentských odborů a tím tak umlčet ostatní studenty. Přes tisíc studentů bylo zatčeno a poté převezeno do koncentračních táborů, odkud jich většina byla propuštěna v roce 1943. Několik desítek jich útrapy nepřežilo.

Tento den byl poté vyhlášen jako Mezinárodní den studenstva.

O padesát let později 17. listopadu 1989 přerostla připomínka na rok 1939 v demonstrace proti komunistickému režimu a z původních pár stovek studentů vznikl během několika hodin masový dav účastníků všeho věku. Státní bezpečnost odhadovala kolem 16 hodiny asi 15 000 lidí na tomto protestu.

Když skončila oficiální demonstrace, dav se vydal do centra města a po dvacáté hodině již byli lidé obklíčeni policejním kordonem a situace se silně vyhrocovala. Ve 21:30 hod byla demonstrace násilně rozptýlena, kdy mnoho účastníků bylo zatčeno a lékařská komise uvedla, že 550 lidí bylo zraněno.

A tak došlo k převratu a nastal čas  ,,Demokracie a Svobody“ pod nadvládou EU. V roce 1989 mnozí netušili, jak naše soběstačná a poklidná Česká země dopadne za pár desítek let.

Ale máme ,,vše“ : Můžeme cestovat kam se nám zlíbí, máme zápaďácké zboží z Číny, jsme v NATO, máme barevný toaleťák, tisíce druhů deodorantů, stovky druhů chemických jogurtů ,, výhodné“ půjčky od bank, maso z ciziny, potravinářské produkty ze všech koutů světa, plné silnice kamionů, ne- škodlivé očkování, ovoce z jiných kontinentů napěchované pesticidy, žvýkačky se zabijákem aspartamem, hadrů plné obchody, rychlá občerstvení plné jedů, obchody otevřené sedm dní v týdnu, abychom mohli co nejvíce utrácet, také závody, továrny, pole, sady, lesy a louky patřící cizincům,……..atd……atd……atd…..

To se ale máme

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *