100 let Miroslava Zikmunda

Legendární cestovatel

Autem jako první na světě pokořili Núbijskou poušť, projeli přes stovku zemí a přivezli desítky tisíc metrů filmového materiálu. Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka se stali cestovatelskými legendami. Miroslav Zikmund ze slavného dua ve čtvrtek slaví 100. narozeniny. Ohlédněte se při té příležitosti za jeho životním příběhem.

Když Miroslav Zikmund slavil třicetiny, málem se utopil v Riu de Janeiru. „Nevěděl jsem, že na Copacabaně jsou proudy, které vás stáhnou do moře. A i když je člověk dobrý plavec, má co dělat, aby se dostal zpátky na břeh. To byla zrádná Copacabana, která mě o narozeninách málem stála život,“ vzpomínal před dvěma lety v rozhovoru  pro iROZHLAS.cz. Při svých padesátinách pak Zikmund raději utekl na Cejlon.

Letos se legendární cestovatel dožívá 100 let a svou dlouhověkost připisuje zejména genům. „Další důvod byl, že jsem poslední cigaretu zašlápl včas, a potom je to také možná zdravá životospráva, že se nepřecpávám a jsem střídmý,“ popisoval  před několika lety Radiožurnálu.

OSUDOVÉ SETKÁNÍ

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka byli přátelé z vysokoškolských studií. V roce 1938 začal Zikmund studovat na Vysoké škole obchodní v Praze, kde se setkal s Hanzelkou.

PRVNÍ CESTA – AFRIKA A JIŽNÍ AMERIKA

„Na shledanou za tři roky tady před Autoklubem!“ Tak se v Praze loučila dvojice, která jako první na světě pokořila autem Afriku. A jejich první cesta vedla i do Jižní Ameriky. Hanzelku a Zikmunda tehdy přišlo vyprovodit jen pár známých a přátel. Peníze neměli, ale cestu jim sponzoroval především automobilka Tatra.

Z MARSEILLE DO CASABLANCY

Nasedli do Tatry 87 a vyrazili z Prahy a zamířili přes Mnichov, Curych až do francouzského Marseille. Odtud se přeplavili do Afriky, konkrétně do Casablancy, plavba trvala tři dny.

POPRVÉ V KÁHIŘE

Inženýři Hanzelka a Zikmund na konci července 1947 konečně vyrážejí do Egypta. V polovině srpna pak vjíždějí do Káhiry.

5. ČERVNA 1946

NA JIHU AFRIKY

Hanzelka a Zikmund dorazili přes západní část Afriky až na jih do Kapského města, kde zakončili cestu po tomto kontinentu. Na své cestě projeli 27 zeměmi. Nejvyšší teplota byla v Somálsku, kde naměřili 59 stupňů Celsia. Z Kapského města pak vyrazili do Jižní Ameriky.

30. ZÁŘÍ 1950

AMERIKA

Z Jižní Ameriky a Mexiko se Zikmund s Hanzelkou dostali až do Severní Ameriky, odkud se v září 1950 vracejí do Evropy. „Zítra už opravdu zvedneme kotvy a plujeme bez zastávky do Evropy,“ píše si Zikmund. A zamíří do Francie. Do Prahy se dostávají 1. listopadu 1950.

ROK 1957

OBDOBÍ CESTOPISŮ

Od roku 1952 do 1958 vydává dvojice několik cestopisů a filmů.

22. DUBNA 1959

DRUHÁ CESTA – ASIE

V letech 1959 až 1964 cestovali přes Bakánský poloostrov do Turecka, projeli Blízký východ, Indii, ostrov Cejlon, Nepál, Sumatru, Japonsko a tehdejší Sovětský svaz od východu na západ. Doprovázeli je další dva spolupracovníci ve dvou mikrobusech Tatra 805.

15. ÚNORA 2003

UMÍRÁ JIŘÍ HANZELKA

Už od prvního setkání v roce 1938 je vázalo pevné přátelství. A ani po smrti Jiřího Hanzelky prý nebylo dne, aby si Zikmund na svého přítele Hanzelku

nevzpomněl.

13. ÚNORA 2014

ČESTNÝ DOKTORÁT

Cestovatel, spisovatel a dokumentarista získal čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vysoká škola mu titul doctor honoris causa udělila za jeho přínos pro rozvoj vědomostí o světě a za pevné postoje proti normalizaci.

LISTOPAD 2017

POSLEDNÍ KNIHA

V listopadu 2017 vyšla poslední kniha o zážitcích obou cestovatelů. Zápisky z výletu z roku 1944 neviděl ani Zikmundův nejvěrnější kolega. A kniha Století Miroslava Zikmunda obsahovala dosud neviděné úryvky.

14. ÚNORA 2019

100 LET

Miroslav Zikmund oslavil 100. narozeniny. Česká pošta k tomuto významnému jubileu vydala speciální sérii známek, kterými vzdala poctu oběma cestovatelům.

zdroj:https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *