Jan Kubiš a Jozef Gabčík zemřeli 18.června 1942

Atentát na Reinharda Heydricha

Režisér Jiří Sequens zrekonstruoval ve svém filmu atentát na Reinharda Heydricha, jehož hlavními účastníky byli Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Dramatická chvíle, kdy se Gabčíkovi zasekl samopal, se stala předmětem zkoumání a vzniku různých teorií. Jednou z nich je ta, že kvůli dlouhému čekání s nataženou zbraní mohl Gabčík v inkriminované chvíli zbraň omylem znovu natáhnout a tím došlo k zaseknutí střeliva v nábojové komoře.

Další verze uvádějí, že se Gabčíkovi dostala do zbraně tráva nebo
neměl dotaženou hlaveň. Mluvilo se i o tom, že Gabčík nestřílel, aby neohrozil civilisty v tramvaji. Jak to bylo doopravdy, se už asi nedovíme. Jisté je, že Gabčík byl skvělý střelec a svou odvahu prokázal už při nelehkém výcviku.

Jozef Gabčík vystudoval poddůstojnickou školu v Prešově. Po německé okupaci opustil Slovensko. Dostal se do Krakova, vstoupil do československé vojenské skupiny a tady se poprvé setkal s Janem Kubišem. Společně se zúčastnili bojů o Francii a po přesunu do Anglie byli zařazeni do výcviku pro plnění úkolů zvláštního určení. V Anglii se oba mimo jiné velmi spřátelili se sestrami Lornou a Ednou Ellison.

Podle některých svědectví se ale Gabčík jen pár dní před atentátem stihl zasnoubit s Liběnou Fafkovou. Místo svatby ukončil v kostele v Resslově ulici spolu s dalšími výsadkáři svůj život. Jeho jméno dnes nese slovenská obec Gabčíkovo i tato ulice ležící nedaleko místa atentátu.

Nad čím asi přemýšlel osmadvacetiletý Jan Kubiš ráno 27. května 1942, když čekal, až se v zatáčce pod Bulovkou objeví kabriolet Mercedes s třetím nejmocnějším mužem Třetí říše a hlavním strůjcem Konečného řešení Reinhardem Heydrichem?

Jan Kubiš pocházel z Moravy, ale právě když měl nastoupit do první třídy, zemřela mu maminka i s právě narozenou sestřičkou. Do péče si ho poté i s jeho sourozenci vzala babička, u které žil až do svých čtrnácti let.

Čtyři měsíce po okupaci Čech a Moravy přešel Kubiš polské hranice a vstoupil do Československé zahraniční armády. V říjnu 1941 se v Británii zapojil do speciálního výcviku k provedení operace s krycím názvem Anthropoid.

Událost, která radikálně změnila osudy tisíce nevinných lidí, ale výrazně proslavila československý odboj za druhé světové války, trvala jen několik sekund. Rotmistru Jozefu Gabčíkovi selhal samopal, ale duchapřítomný Jan Kubiš hodil na vůz granát, který Heydricha zranil.

Nacisté rozpoutali peklo. Zatýkání, popravy, vypálené Lidice. Mezitím v nemocnici Na Bulovce zemřel Heydrich. Po parašutistech se ale jakoby slehla zem.

18. června 1942 ticho v okolí kostela sv. Cyrila a Metoděje v dnešní Resslově ulici přerušil hluk motorů. Z vojenských vozů vyskákalo téměř 800 nacistických vojáků. Skrýš parašutistů byla vyzrazena. Začal jejich poslední boj…

Heydrich byl člověkem mimořádných dovedností a talentu. Narodil se roku 1904 v Halle nad Sálou, jako syn zakladatele tamní konzervatoře. Hudební nadání zdědil po otci a uměl hrát na klavír jako špičkový umělec. Byl také jedinečně inteligentní, ovládal řadu sportů, například šerm, plavání a jachting. V roce 1922 vstoupil do námořnictva jako důstojnický kadet. Byl tehdy podřízeným admirála Canarise. V dubnu 1931 byl však obviněn z nečestného jednání vůči jedné mladé ženě, která ho obvinila, že ji přivedl do jiného stavu. Heydrich byl postaven před čestný soud, kterému předsedal Canaris. Soud ho shledal vinným a rozhodl o jeho propuštění ze služby u námořnictva. Heydrich se poté seznámil s Linou von Ostenovou, která ho přivedla k nacismu. V roce 1931 vstoupil do NSDAP. Heydrichovi mimořádné organizační schopnosti, jeho vytrvalost, hluboký antisemitismus a nordický vzhled byly mimořádné devizy a jeho okolí se o nich mělo brzy dozvědět.

Plán na zabití Reinharda Heydricha vznikl v Londýně. Existují mnohé spekulace, proč se terčem atentátu jako jediný z významných představitelů nacistického režimu stal právě Heydrich. Rozhodnutí o jeho zabití přijala britská vláda v souladu s politickými cíli, které sledovala v Československu. Londýn si uvědomoval, že odvetná opatření, která budou po atentátu následovat, naruší vztahy obyvatelstva českých zemí a německých vládců. Londýn se obával, že by se politika, která se Němcům do té doby v protektorátu osvědčovala, mohla uplatnit i v jiných okupovaných zemích.

Koncem roku 1941 byla z Anglie letecky přepravena skupina československých výsadkářů, která seskočila nedaleko Prahy. Dne 27. května 1942 tito vojáci zaútočili. Heydrich si ve své nadřazenosti nepřipouštěl, že by ho mohl někdo napadnout a do své pražské kanceláře jezdil každý den stejnou cestou v kabrioletu se staženou střechou. Před jednou zatáčkou v pražských Kobylisích před jeho vůz vstoupil muž se samopalem. Heydrich nařídil řidiči zastavit a postavil se ve voze, s pistolí v ruce. Gabčíkův samopal nevystřelil, další útočník, Kubiš, však na Heydrichovo auto vrhl nálož. Výbuch zasáhl bok vozidla. Heydricha poranily kovové střepiny, do ran se mu zanesly útržky z výplně sedadla automobilu. Protektor zemřel v bolestech 4. června v pražské nemocnici Na Bulovce. Heydrichova rakev byla vystavena na hlavním nádvoří Pražského hradu. Dne 8. června 1942, v 15:00, byla Heydrichova rakev vystavena na nádvoří říšského kancléřství v Berlíně, připravená na státní pohřeb. Hitler Heydrichovi udělil Německý řád, nejvyšší státní a stranické vyznamenání. Heydrich představoval nacistický ideál. Byl bezcitný, nelítostný, lstivý. Vědělo se o něm například, že shromažďoval informace o všech význačných nacistech. Jeho smrt přinesla mnohým úlevu.

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/                 https://www.druhasvetova.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *