Kosmetika se vstřebává do těla až 60%

Každodenní používání přináší zdravotní rizika

Zkrášlující kosmetika totiž mnohdy obsahuje látky, které zdraví (v určitém množství) škodí. Například rtěnky obsahují olovo, jelikož se používá pro činidla barvících složek. Průzkumy ukázaly, že až v 60% výrobcích se nachází olovo a to i u drahých rtěnek. Olovo se v těle hromadí, jde o nebezpečný neurotoxin, který způsobuje poruchy nervové soustavy.

Myslete na rizika pro vaše zdraví  při nákupu kosmetiky a čtěte si složení na výrobcích.

Omezte přípravky s obsahem parabenů (přesněji estery kyseliny p-hydroxybenzoové), jsou to nejčastěji používaná konzervační činidla v kosmetice a farmacii, ale i v potravinářství(E216) výrobcům jde o co nejdelší trvanlivost jejich výrobků a produktů a tak přidávají toxické látky.

Parabeny, které se často používají v kosmetických a farmaceutických přípravcích k aplikaci na kůži, mohou u citlivých osob způsobovat kontaktní dermatitidu. Některé parabeny vykazují mírně estrogenní aktivitu a zvažuje se i jejich možný účinek na vznik a vývoj rakoviny prsu, dělohy a nejčastěji kůže.

Parabeny představují skupinu chemických látek, používaných jako konzervační činidla v potravinářství, kosmetice a farmacii. Jsou součástí mnoha oblíbených kosmetických výrobků, např. šamponů, mýdel, sprchových gelů, tělových emulzí a krémů, deodorantů, antiperspirantů a také řady farmakologických přípravků a průmyslových výrobků.

Vědci a lékaři definovali řadu faktorů, které zvyšují riziko onemocnění rakoviny prsu. Probíhají desítky dlouhodobých výzkumů, jejichž cílem je najít postupy prevence vzniku nemoci a způsoby nejefektivnější léčby. V této souvislosti jsou sledovány možné souvislosti mezi výskytem karcinomu prsu a používáním deodorantů a antiperspirantů. Při výzkumech nádorů prsu se v tkáních objevily stopy parabenů obsažených v deodorantech.

Ftaláty -jejich přítomnost je v kosmetických přípravcích zakázána, ale těžko se dokazuje. Na etiketách mají označení DBP a DEP. Bývají obsaženy v antiperspirantech, deodorantech, a zejména v lacích na nehty a v některých šamponech. Ftaláty se mohou uvolňovat do kosmetických přípravků s obsahem alkoholu z plastových obalů. Negativně ovlivňují funkci ledvin, jater, způsobují riziko astmatu a alergií. Snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií.

Xylenové pižmo je fixátor, který udržuje stálost vůně – parfémů, deodorantů, osvěžovačů vzduchu, čisticích prostředků. Pižmo je hojně využíváno především v  parfumerii, kde se používá jako tzv. fixátor k prodloužení trvanlivosti vůně.

Přípravky se vstřebávají lymfatickým systémem do těla !

Některé studie na laboratorních zvířatech však svědčí o negativním účinku parabenů na reprodukci. V laboratorních experimentech bylo prokázáno,že již relativně nízké dávky parabenů
ovlivňují produkci spermií u krys a signifikantně snižují jejich pohyblivost.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *