18. říjen 1956 – Narozena Martina Navrátilová

Nejslavnější československá tenistka

Fenomenální tenistka Martina Navrátilová (1956) pochází z pražských Řevnic, avšak její rodiče se záhy rozvedli (vlastní otec Miroslav Šubrt později spáchal sebevraždu).

Od útlého dětství ji i mladší sestru Janu, vychovával nevlastní, ale opravdový táta Miroslav Navrátil. Už jako dospívající slečna vyrůstala pod trenérským vedením svého otce v největší talent své generace, ovšem tehdejší komunistická garnitura tomuto „kapitalistickému“ sportu příliš nepřála. Rozhodnutí emigrovat v mladé Navrátilové dozrálo v r. 1975, kdy ji nechtěli mocipáni pustit na US Open do Ameriky.

V zemi za velikou louží se zprvu prosazovala velmi těžce (od r. 1981 byla americkou občankou) a opravdové problémy nastaly, když přímá Návrátilová přiznala otevřeně svou homosexuální orientaci. Také její rodina byla v ČSSR pronásledována a po několika letech se rodiče se sestrou vydali za Martinou, nicméně vydrželi tam pouhý rok a vrátili se zpět do vlasti.

Postupně zámořská veřejnost přijala Martinu Navrátilovou za svou – přece jen splňovala představu amerického sportovního snu. Dnes žije Martina Navrátilová převážně v USA, občas se návštěvou vrací do rodné Prahy, angažuje se v mnoha charitativních projektech, bojuje aktivně za práva homosexuálů a lesbiček, svého času se stala vděčným objektem bulvárních plátků kvůli bouřlivému rozchodu se svou partnerkou.

Její profesionální dráha se datuje od r. 1975 – s aktivním tenisem skončila po úctyhodných 31 letech v r. 2006, přičemž v letech 1978 – 87 byla světovou tenisovou jedničkou.

Vyhrála celkem 39 grandslamových turnajů, 18 dvouher a 31 ženských čtyřher. Spolu s Němkou Steffi Graf soupeří o pomyslný trůn ve světě ženského tenisu a jejím úžasným rekordem je 74 vítězných zápasů v řadě.

zdroj:https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/20772-martina-navratilova.html

foto:https://isport.blesk.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *