Jiří Voskovec narozen 19.června 1905

Rodné jméno : Jiří Wachsmann

Poznáváte tvář partnera Richarda Burtona? Měli byste. Patřila polovině snad nejúžasnější dvojice, kterou jsme kdy měli.

Narodil se jako třetí a nejmladší dítě Viléma Wachsmanna. Matka se narodila ve Francii. Otec byl nadaný hudebník, kapelník carských vojenských hudeb. Dva starší sourozenci Jiřího Voskovce Prokop (nar.1893) a Olga (1895) vyrůstali v Rusku.

„Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi. Řekne se třeba, že se to a to stane tak a tak – ono to pak dopadne docela naopak.“

Jan Werich a Jiří Voskovec nikdy nepočítali s tím, že by se rozešli. A přece se to stalo. Jiří Voskovec zmizel za „velkou louží“. I když – zmizel není to správné slovo. V Americe se neztratil. Stal se významným charakterním hercem, o jeho úspěchu na Broadwayi v roli „prvního herce“ v Hamletovi jsem už mluvila. Hrál v televizi i ve filmu. Bostonský případ či Dvanáct rozhněvaných mužů jsou z jeho filmů asi dodnes nejslavnější. A on v nich nehrál malou roli.

„Říkával jsem si někdy,“ svěřil se jednou Jiří Voskovec příteli, „že jsem neměl chodit k divadlu a být radši malíř. Talent jsem měl a mám to rád. Ale přišel bych o to být na jevišti – a hlavně zažít velké životní dobrodružství, které se jmenuje přátelství s Janem. Přišel bych o privilej malovat ne na plátno, ale na čas.“

„malování na čas“ byl ovšem Jiří Voskovec dokonalý. V tomhle smyslu slova patřil k velkým mistrům z rodu renesančních kumštýřů.

zdroj:https://www.ceskatelevize.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *