Elektrárna v Číně která může změnit rotaci země

Kontroverzní vodní dílo

Myšlenka vybudovat tento obří gigant vznikla již před sto lety a kvitoval ji MaoCe Tung, který ji nejen schvaloval, ale dokonce na ni napsal opěvnou báseň ,, Plavání“. Ano, zní to možná poeticky, ale realita je zcela jiná. Druhá fáze výstavby této přehrady byla dokončena již před patnácti lety. Tři soutěsky na řece Jang-ć-ťiang.

Tato stavba způsobuje vážné ekologické a geologické problémy. Skleníkové plyny se uvolňují ze zaplavených rostlin a během povodní se u hráze hromadí obrovská masa naplavených odpadků a v přehradě se kumulují chemikálie z hnojiv, kterými se postřikují okolní pole a tak dochází k masivním sesuvům půdy v okolí přehrady.

Stavba byla schválena až 70 let poté, co byl projekt navržen. Přes hlasitou kritiku v roce 1993 začali Číňané s výstavbou tohoto kontroverzního díla. Největšími obavami bylo ovlivnění samotné geologie a znečištění vod. A co obyvatelé této oblasti? Jeden a půl milionu bylo nuceno se přestěhovat.

NASA přišla nedávno s varováním, že taková masa vody může způsobit změny v rotaci Země a v tom důsledku by došlo ke zkrácení délky dne o 0,06 mikrosekundy.

Nehledě na tuto závažnost, kdyby došlo k protržení přehrady Tři soutěsky zatopila by voda oblast o velikosti 600 kilometrů. A to již jsou fakta, kdy povodeň z roku 2010 byla ta nejničivější. Otázkou zůstává, zda cíle přehrady a hydroelektrárny byly naplněny. Paradoxně přitom severní Čína a tamní oblasti trpí nedostatkem vody.

Důvody této stavby byly především, potřeba elektřiny v rozvíjející se zemi, potřeba vody pro období sucha a snaha omezit devastující záplavy. Ve 20. století při záplavách v Číně bylo zničeno asi 5 milionů domů a zatopeno 21 milionů hektarů orné půdy.

Přitom jen pouhých 15% obyvatel regionu má přístup k čerstvé pitné vodě a navíc se na severu expanduje největší asijská poušť Gobi, kdy rychlost jejího rozšiřování je 1 400 čtverečních metrů za rok.

Aktuálně produkuje elektrárna 22,5GW energie, což je 11 x tolik, co v Dukovanech. Nádrž pojme 40 miliard metrů krychlových, pro představu je to 55 x náš Orlík. Dalším MaoCe Tungovým nápadem je další vodní projekt z jihu na sever a ten by měl být dokončen v roce 2050 a vyjde zhruba na 65 miliard amerických dolarů a na vystěhování čeká zatím 350 tisíc obyvatel.

Foto: http://mapio.net/pic/p-53860513/

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama