Bob Marley – zbytečná smrt kvůli svému náboženství

Nejdůležitější muž v historii reggae

Když se řekne jméno Bob Marley, všem se automaticky vybaví pojmy jako reggae, Jamajka a marihuana. Zároveň bychom neměli zapomínat na to, že se jednalo a stále jedná o globální hudební a kulturní ikonu, která nás opustila před 39 lety. Dodnes jsou Marleyho písně i jeho odkaz aktuální, na což bychom neměli zapomínat.

Nejslavnější člověk v historii Jamajky

Před 39 lety zemřel jamajský zpěvák, skladatel a velký propagátor rastarafiánství Robert Nesta Marley, kterého všichni známe spíše pod jménem Bob Marley . Narodil se důstojníkovi anglické armády Norvalovi Marleymu a Cedele Bookerové. Když mu bylo bylo 10 let, jeho otec zemřel. Jeho matka si však později vzala amerického státního úředníka Edwarda Bookera, se kterým měla další dvě děti – jeho nevlastní bratry Richarda a Anthonyho.

K hudbě se dostal díky poslechu amerických rádií, kde ho fascinovali populární R&B interpreti a následně i poslech ska muziky. Po přestěhování do kingstonského ghetta Trenchtown se stal součástí vokálního sboru a zároveň se učil hrát na kytaru. I to pomohlo k odstartování hudební kariéry na začátku 60. let. V 16 letech začal zpívat a už v roce 1962 nahrál společně se svými kamarády Bunnym Livingstonem a Peterem Toshem první singl pod názvem Judge not. Tehdy si společně říkali Teenagers, avšak až o 3 roky později podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island a vydali své další písně.

V roce 1966 se Bob Marley oženil s Ritou Andersonovou a společně se odstěhovali do Spojených států amerických, kde se ovšem zdrželi jen rok, a následně se vrátili zpět na Jamajku. Marley pak založil vydavatelství Wallin Soul.

Před svou sólovou kariérou vystupoval Bob Marley s kapelou The Wallers nebo The Upsetters. I když Marley hudební styl reggae nevynalezl, tak se jednoznačně stal jeho největším propagátorem a zároveň největší hvězdou tohoto žánru.

Bob Marley má dokonce svou hvězdu i na Holywoodském chodníku slávy.

Ve městě Kingston dodnes stojí socha Boba Marleyho, která slavného zpěváka připomíná. I on je jedním z důvodů, proč si Jamajka užívá hojný turistický r0uch.

Bob Marley vytvořil mnoho nezapomenutelných hitů, které se dodnes objevují ve filmech nebo videohrách. Namátkově vzpomeňme na hity jako „Get Up, Stan Up“, „No Women, No Cry“ nebo „Is this love“.

I když to měl Bob Marley nejraději na Jamajce, tak nějakou dobu žil ve Velké Británii. Fotografie zachycuje jeho koncert v Londýně z poloviny 70. let. V té době vydal desku Exodus, která se stala jeho nejprodávanější deskou. Prodal jí přes 75 milionů kusů a v britských hitparádách byla na vrcholu 56 týdnů.

Je smutné, že Bob Marley odešel předčasně primárně kvůli svému náboženství, kterému nedovolilo postoupit operaci. Ta by mu možná pomohla zachránit život a on by mohl třeba i dodnes spokojeně žít na Jamajce a šířit skvělou muziku a dobrou náladu.

Když se v roce 1978 zranil při fotbalu,lékaři u něj zjistili zhoubné rakovinné bujení (patrně po otci zdědil predispozice k rakovině kůže , která je jinak u lidí černé pleti velice výjimečná). Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznávala „zásahy do lidského těla“. Bez ohledu na horšící se zdravotní stav stále koncertoval. Zemřel ve 36 letech.

Zemřel 11. května roku 1981 v nemocnici v Miami  na Floridě, jeho poslední slova patřila jeho synovi Ziggymu „Za peníze život nekoupíš“. 22. května po slavnostních obřadech v Kingstonu jsou jeho ostatky převezeny do rodného městečka, kde jsou do dnešních dnů uloženy v kopci Nine Miles. Byl pochován spolu se svou kytarou   fotbalovým  míčem, mariuhanovým  pukem, prstenem, který mu dal etiopský princ   Asfa Wossen a biblí.

odkaz:https://g.cz/nejdulezitejsi-muz-v-historii-reggae-bob-marley-zbytecne-zemrel-kvuli-svemu-nabozenstvi/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *