Před lety USA sypaly bomby na Laos

Nevybuchlé hrozby teď chtějí ničit

Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí končí oficiální návštěvu Laosu. Kromě jednání s politickými špičkami je jeho pobyt v jihovýchodní Asii také předzvěstí společného projektu obou zemí na likvidaci bomb, které na Laos sypaly americké letouny během války ve Vietnamu. Nevybuchlé bomby tam každý rok zabijí desítky lidí, informuje CNN.

Vztahy Spojených států a Laosu byly až donedávna vyhrocené a o vstřícné diplomacii si mohly obě strany nechat jen zdát. Po nástupu Baracka Obamy do prezidentského úřadu však začala pozvolná diplomatická spolupráce. Před třemi lety do země zavítala tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Jednalo se o první návštěvu amerického diplomata v Laosu od roku 1955.

Spojené státy se podle politologů podobnými kroky snaží udržovat svůj vliv v Asii, o který dlouhodobě soupeří s Čínou. Součástí budování vlivu jsou masivní investice do rozvojových projektů, ale také vyrovnávání s minulostí. Právě do této kategorie spadá chystaný společný projekt vlád Laosu a Spojených států, který má za cíl zbavit malou asijskou zemi všech nevybuchlých bomb.

Ty zde zbyly po americkém bombardování v letech 1964 až 1973 v rámci takzvané „Tajné války“, píše server CNN. Laos Američané bombardovali kvůli tomu, že zdejší území využívali k přesunům a zásobování severovietnamští vojáci a příslušníci Vietkongu.

Zvyšování investic

Američané na území Laosu v těchto letech podle serveru CNN.nasypali více než dva miliony tun bomb. Asi třicet procent z nich nevybuchlo a stále ohrožují zdejší obyvatelstvo. V květnu 2012 po výbuchu jedné z bomb zemřely dvě děti ve věku devíti a deseti let. Jednalo se o jednu ze 75 milionů bomb, které leží v deštných pralesech a na rýžových polích po celém Laosu.

Spojené státy na odstranění bomb v uplynulých dvaceti letech vyčlenily asi 4,2 milionu dolarů za rok. Jen pro srovnání, jeden den bombardování stál americkou vládu po započtení inflace asi 17 milionů dolarů. V roce 2010 Kongres schválil navýšení pomoci na pět milionů dolarů ročně. V porovnání s investicemi do likvidace nevybuchlých bomb v Iráku a Afghánistánu se však stále jedná o zanedbatelnou částku. Zde totiž americká vláda investovala už 145 milionů dolarů.

V následujících dnech by měla americká administrativa představit další posílení spolupráce USA a Laosu. Bližší detaily plánů na odstranění bomb z dob války ve Vietnamu zatím Bílý dům neoznámil, podle zákulisních zdrojů jsou však jejich základem výrazně vyšší investice Spojených států a závazný dlouhodobý plán pomoci.

 

foto,zdroj:https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/odstranovani-bomb-v-laosu.A160125_145256_zahranicni_ert

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *